Dlaczego w codziennej diecie nie może zabraknąć węglowodanów?
ZszywkaPL

ZszywkaPL

Dodane 29.11 o 8:51
Obserwuj
420

Dlaczego w codziennej diecie nie może zabraknąć węglowodanów?

Węglowodany, tuż obok białek i tłuszczów, są jednym z najważniejszych składników odżywczych w codziennej diecie. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są rodzaje i źródła węglowodanów. Poznasz także zagrożenia związane ze stosowaniem diety niskowęglowodanowej.

Proporcje składników odżywczych w diecie 

Zdrowa dieta to jadłospis odpowiednio zbilansowany pod względem dwóch głównych kryteriów: kaloryczności oraz proporcji składników odżywczych. Kaloryczność diety to inaczej suma kalorii ze wszystkich posiłków, jakie spożywasz w ciągu dnia. Jeśli chcesz utrzymać prawidłową masę ciała, kaloryczność diety powinna w całości pokrywać Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne. 

W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć źródeł niezbędnych składników odżywczych, czyli białek, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych. To dzięki nim organizm może prawidłowo funkcjonować. 

Proporcje składników odżywczych w diecie zdrowego, dorosłego człowieka wyglądają następująco:

  • białko - 10-20% energii z diety (dla osób starszych 15-20%),
  • tłuszcze - 20-35%,
  • węglowodany - 45-65%,
  • oraz witaminy i składniki mineralne według norm dla danej grupy wiekowej. 

Funkcje węglowodanów 

Podaż na poziomie od 45 do 65% energii z diety czyni węglowodany kluczowym składnikiem odżywczym. Węglowodany (zwane inaczej cukrami) są podstawowym źródłem energii, przede wszystkim dla mózgu. W postaci glikogenu organizm magazynuje je w mięśniach i wykorzystuje w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Poza tym węglowodany wchodzą w skład struktur komórkowych oraz kwasów DNA i RNA. 

Główny podział węglowodanów i ich źródła w diecie

Węglowodany dzielimy na proste i złożone. Węglowodany proste to inaczej monosacharydy, takie jak glukoza i fruktoza. W grupie węglowodanów złożonych znajdują się dwucukry i wielocukry, czyli między innymi sacharoza, pektyny, skrobia, laktoza i gumy. 

Źródłem węglowodanów prostych są między innymi słodycze, wyroby cukiernicze, słone przekąski, wyroby z białej mąki, dosładzany nabiał, żywność wysoko przetworzona oraz słodkie napoje. Z kolei węglowodany złożone znajdziesz głównie w produktach zbożowych (gruboziarniste kasze, razowe makarony, niełuskany ryż), owocach, warzywach, orzechach i nasionach roślin strączkowych.

Zdrowa dieta powinna bazować na węglowodanach złożonych, które wolniej się trawią, dzięki czemu zaspokajają głód i dostarczają organizmowi energii na długi czas. 

Dieta niskowęglowodanowa - czy warto?

Diety niskowęglowodanowe cieszą się ostatnio dużą popularnością. Ich twórcy przekonują, że główną przyczyną problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała jest wysoka podaż węglowodanów. Najbardziej restrykcyjny wariant diety niskowęglowodanowej ogranicza podaż cukrów do poziomu 4-10% energii z diety. Taki jadłospis, stosowany przez dłuższy czas, powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Należą do nich: ciągłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, zaparcia, problemy z tarczycą i większe ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych. Więcej informacji na temat kontrowersji i rodzajów diety niskowęglowodanowej znajdziesz na stronie: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-low-carb-na-czym-polega-dieta-niskoweglowodanowa/

Artykuł sponsorowany

Zgłoś naruszenie

, aby dodać komentarz.

Przypięte na:

Zdrowie

Medytacja? Dlaczego w codziennej diecie nie może zabraknąć węglowodanów? Jak spakować torbę do szpitala przed porodem? E-recepta co to jest? I na czym polega? Soczewki jednodniowe czy miesięczne? zdrowy sen Zdrowy sen, kto śpi 7-8 godzin?? Joga jest sposobem na życie... To niesamowite, że tradycja licząca ponad 5000 lat stała się powszechnym sposobem na życie.Siła jogi polega na jej prostocie, elastyczności i różnorodności.Joga nie jest religią,ale można ją praktykować w zgodzie z którąkolwiek z nich.Każdy może stosować się do filozofii jogi i jej różnych technik.Ta szeroka gama jogi związana jest z wieloma rodzajami ludzi styl życia jogi może być dostosowywany i łączony z każdym innym stylem życia.Typowy entuzjasta jogi wykonuje postawy, ćwiczy oddech, ma własną matę do jogi i akcesoria,nosi koszulkę do jogi,a nawet może przejść na dietę wegetariańską.Ale musisz pamiętać,że joga nie ogranicza się do tych punktów.Joga jest starożytną nauką, która harmonizuje ciało, umysł i ducha.Jogin jest tym,który może wykonywać codzienne czynności z wydajnością i świadomością,bez podstawowego przywiązania, które mogłoby przynieść ból.Wykonanie każdego działania ze świadomością,bez reagowania na sytuacje,wprowadza harmonię w naszym życiu.Może sprawić, że będziesz lepszym ojcem,lepszym szefem, lepszym uczniem lub lepszym sportowcem.Nie ma znaczenia,jaki jest twój styl życia.Joga przynosi wartość na wszystkich poziomach i poprawia jakość życia.Powiedziawszy to wszystko,joga nie powinna być postrzegana jako panaceum na wszystkie problemy,ale może zapobiec wielu z nich lub rozwiązać je, jeśli będzie praktykowana pod okiem eksperta.Aby doświadczyć prawdziwych zalet jogi,musisz ćwiczyć lo ją w ramach codziennej aktywności.Praktyka trwająca od 15 do 30 minut każdego dnia może pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom wynikającym z Twojego stylu życia lub opóźnić niektóre z nich,a także może pomóc w łagodzeniu niektórych przewlekłych chorób przez nie spowodowanych.Czy odważysz się włączyć to do codziennego życia? Proponuje następującą procedurę,śmiało! Zdrowe odżywianie Jak zbudowany jest materac sprężynowy? Dla kogo będzie odpowiednim wyborem?