Dlaczego w codziennej diecie nie może zabraknąć węglowodanów?
ZszywkaPL

ZszywkaPL

Dodane 29.11 o 8:51
Obserwuj
2670

Dlaczego w codziennej diecie nie może zabraknąć węglowodanów?

Węglowodany, tuż obok białek i tłuszczów, są jednym z najważniejszych składników odżywczych w codziennej diecie. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są rodzaje i źródła węglowodanów. Poznasz także zagrożenia związane ze stosowaniem diety niskowęglowodanowej.

Proporcje składników odżywczych w diecie 

Zdrowa dieta to jadłospis odpowiednio zbilansowany pod względem dwóch głównych kryteriów: kaloryczności oraz proporcji składników odżywczych. Kaloryczność diety to inaczej suma kalorii ze wszystkich posiłków, jakie spożywasz w ciągu dnia. Jeśli chcesz utrzymać prawidłową masę ciała, kaloryczność diety powinna w całości pokrywać Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne. 

W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć źródeł niezbędnych składników odżywczych, czyli białek, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych. To dzięki nim organizm może prawidłowo funkcjonować. 

Proporcje składników odżywczych w diecie zdrowego, dorosłego człowieka wyglądają następująco:

  • białko - 10-20% energii z diety (dla osób starszych 15-20%),
  • tłuszcze - 20-35%,
  • węglowodany - 45-65%,
  • oraz witaminy i składniki mineralne według norm dla danej grupy wiekowej. 

Funkcje węglowodanów 

Podaż na poziomie od 45 do 65% energii z diety czyni węglowodany kluczowym składnikiem odżywczym. Węglowodany (zwane inaczej cukrami) są podstawowym źródłem energii, przede wszystkim dla mózgu. W postaci glikogenu organizm magazynuje je w mięśniach i wykorzystuje w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Poza tym węglowodany wchodzą w skład struktur komórkowych oraz kwasów DNA i RNA. 

Główny podział węglowodanów i ich źródła w diecie

Węglowodany dzielimy na proste i złożone. Węglowodany proste to inaczej monosacharydy, takie jak glukoza i fruktoza. W grupie węglowodanów złożonych znajdują się dwucukry i wielocukry, czyli między innymi sacharoza, pektyny, skrobia, laktoza i gumy. 

Źródłem węglowodanów prostych są między innymi słodycze, wyroby cukiernicze, słone przekąski, wyroby z białej mąki, dosładzany nabiał, żywność wysoko przetworzona oraz słodkie napoje. Z kolei węglowodany złożone znajdziesz głównie w produktach zbożowych (gruboziarniste kasze, razowe makarony, niełuskany ryż), owocach, warzywach, orzechach i nasionach roślin strączkowych.

Zdrowa dieta powinna bazować na węglowodanach złożonych, które wolniej się trawią, dzięki czemu zaspokajają głód i dostarczają organizmowi energii na długi czas. 

Dieta niskowęglowodanowa - czy warto?

Diety niskowęglowodanowe cieszą się ostatnio dużą popularnością. Ich twórcy przekonują, że główną przyczyną problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała jest wysoka podaż węglowodanów. Najbardziej restrykcyjny wariant diety niskowęglowodanowej ogranicza podaż cukrów do poziomu 4-10% energii z diety. Taki jadłospis, stosowany przez dłuższy czas, powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Należą do nich: ciągłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, zaparcia, problemy z tarczycą i większe ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych. Więcej informacji na temat kontrowersji i rodzajów diety niskowęglowodanowej znajdziesz na stronie: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-low-carb-na-czym-polega-dieta-niskoweglowodanowa/

Artykuł sponsorowany

Zgłoś naruszenie

, aby dodać komentarz.

Przypięte na:

Zdrowie

Blender kielichowy a innowacyjne trendy w menu gastronomicznym Jak dbać o cerę w okresie wakacji - Odkryj najlepsze rozwiązania! Jak prawidłowo obliczyć swoje BMI? Sprawdź! MyBest2222 - energia i odporność w jednej kapsułce Czym jest kolagen do picia i co może dać jego stosowanie? Medytacja? Dlaczego w codziennej diecie nie może zabraknąć węglowodanów? E-recepta co to jest? I na czym polega? Soczewki jednodniowe czy miesięczne? Joga jest sposobem na życie... To niesamowite, że tradycja licząca ponad 5000 lat stała się powszechnym sposobem na życie.Siła jogi polega na jej prostocie, elastyczności i różnorodności.Joga nie jest religią,ale można ją praktykować w zgodzie z którąkolwiek z nich.Każdy może stosować się do filozofii jogi i jej różnych technik.Ta szeroka gama jogi związana jest z wieloma rodzajami ludzi styl życia jogi może być dostosowywany i łączony z każdym innym stylem życia.Typowy entuzjasta jogi wykonuje postawy, ćwiczy oddech, ma własną matę do jogi i akcesoria,nosi koszulkę do jogi,a nawet może przejść na dietę wegetariańską.Ale musisz pamiętać,że joga nie ogranicza się do tych punktów.Joga jest starożytną nauką, która harmonizuje ciało, umysł i ducha.Jogin jest tym,który może wykonywać codzienne czynności z wydajnością i świadomością,bez podstawowego przywiązania, które mogłoby przynieść ból.Wykonanie każdego działania ze świadomością,bez reagowania na sytuacje,wprowadza harmonię w naszym życiu.Może sprawić, że będziesz lepszym ojcem,lepszym szefem, lepszym uczniem lub lepszym sportowcem.Nie ma znaczenia,jaki jest twój styl życia.Joga przynosi wartość na wszystkich poziomach i poprawia jakość życia.Powiedziawszy to wszystko,joga nie powinna być postrzegana jako panaceum na wszystkie problemy,ale może zapobiec wielu z nich lub rozwiązać je, jeśli będzie praktykowana pod okiem eksperta.Aby doświadczyć prawdziwych zalet jogi,musisz ćwiczyć lo ją w ramach codziennej aktywności.Praktyka trwająca od 15 do 30 minut każdego dnia może pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom wynikającym z Twojego stylu życia lub opóźnić niektóre z nich,a także może pomóc w łagodzeniu niektórych przewlekłych chorób przez nie spowodowanych.Czy odważysz się włączyć to do codziennego życia? Proponuje następującą procedurę,śmiało! Jak zbudowany jest materac sprężynowy? Dla kogo będzie odpowiednim wyborem?

Użytkownicy także przypinają: