Więcej zszywek ze źródła

poczytaj24.pl

Arcymistrz - Piotr Bojarski... Pętla - Piotr BojarskiZadus... Zatańczmy peyotl-stepa - To... Lunarium. Krzyk 1 - Szymon ... Romeo i Julia. Literatura k... Zaopiekuj się mną. Bari, wy... Spokojnie, to nie inwazja -... Nad piękną, modrą Dřevnicą ... Jeden na milion - Martin Re...
poczytaj24

poczytaj24

Dodane 19.03 o 21:36 z

poczytaj24.pl

Obserwuj

Pamiętnik znaleziony w Katyniu - Maria Nurowska

Zbeletryzowana biografia Janki Lewandowskiej, która jako jedyna kobieta była więziona w Kozielsku i została zamordowana w Katyniu. Córka generała Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzącego w Powstaniu Wielkopolskim, wychowana w tradycji wolnościowej, wyruszyła na wojnę 3 września 1939 roku, a 17 września wraz z kolegami dostała się do sowieckiej niewoli i została internowana w obozie w Kozielsku. Przybyła tam, jako cywil, ale została promowana na podporucznika pilota. Generał Henryk Minkiewicz, który objął dowództwo w obozie, powiedział, że stała się przykładem odwagi i wsparcia dla innych jeńców w Kozielsku. Nazywano ją nawet Matką Boską Kozielską. Zamordowana została w Katyniu 22 kwietnia, w dniu swoich 32. urodzin.
Książka o Janinie Lewandowskiej była mi pisana. Już na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczęłam poszukiwania materiałów na jej temat. W trakcie poszukiwań dotarłam do unikalnego opracowania. Okazało się, że jeńcy prowadzili notatki w czasie pobytu w Kozielsku, i to do ostatniej chwili, już w Lasku Katyńskim. Stały się one moim głównym źródłem, z którego czerpałam, pisząc opowieść o Jance. Przetrwały w ziemi i zostały odkopane wraz z ich autorami. Pierwszy raz zdarzyło się w mojej długiej karierze pisarskiej, aby łzy płynęły mi z oczu w trakcie pracy nad książką.
Niestety, nie odnaleziono zapisków Janki. Starałam się je sobie wyobrazić, opierając się na faktach, które jedynie fabularyzowałam.
Maria Nurowska
Maria Nurowska jest jedną z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich pisarek. Wydała ponad trzydzieści książek, m. n. 'Hiszpańskie oczy', 'Listy miłości', 'Miłośnicę' - fabularyzowaną biografię Krystyny Skarbek, opowieść o Ryszardzie Kuklińskim - 'Mój przyjaciel zdrajca', 'Księżyc nad Zakopanem', a w ostatnich latach 'Drzwi do piekła', 'Dom na krawędzi', 'Wariatkę z Komańczy', 'Bohaterowie są zmęczeni' i 'Dziesięć godzin'. Jej książki zostały wydane w 23 krajach; w Niemczech, we Francji i w Chinach były bestsellerami.

Zgłoś naruszenie

, aby dodać komentarz.

Użytkownicy także przypinają: