Sen sportowca - jak zadbać o komfortowe warunki podczas regeneracji
ZszywkaPL

ZszywkaPL

Dodane 7.03 o 8:05
Obserwuj
2790

Sen sportowca - jak zadbać o komfortowe warunki podczas regeneracji

Sportowiec trenujący z wysoką intensywnością ma na celu podnoszenie swoich zdolności taktyczno-technicznych oraz poziomu siły i wydolności. Intensywna aktywność fizyczna podnosi umiejętności, jednak doprowadza również do wzrostu zmęczenia, które następnie może spowodować pogorszanie osiągnieć. Z tego właśnie powodu, dla sportowca, bardzo ważna jest prawidłowa regeneracja. Rozwój oraz poszerzający się poziom świadomości doprowadził do powstania różnego rodzaju sposobów regenerowania organizmu. Zawodnicy korzystają z terapii tkanek miękkich, kąpieli kontrastowych czy treningu regeneracyjnego. Nie powstała jednak jeszcze żadna lepsza forma regeneracji niż ta, którą obdarowała nas natura, czyli sen.

Sen jako najlepsze sposób regeneracji sportowców

Nie warto szukać wartościowego substytutu dla tej najważniejszej formy regeneracji. Podczas snu, mózg się odbudowuje, zapamiętując i porządkując nabytą w ciągu dnia wiedzę, a dzięki wydzielaniu się hormonu wzrostu naprawiane są, uszkodzone podczas treningu, mięśnie. Jest to podstawa do tego, aby każdego dnia, sportowiec mógł z pełnym zaangażowaniem trzymać się określonego planu treningowego. 

Konsekwencje nieefektywnego snu sportowca

 • pojawianie się kontuzji,
 • słaba koncentracja podczas treningu czy zawodów,
 • zwiększenie poziomu stresu przez nadmiar kortyzolu we krwi,
 • spadek odporności.
 

Przygotowanie do prawidłowego snu sportowca

 • chodzenie spać mniej więcej o tej samej godzinie,
 • prawidłowa dieta w ciągu dnia oraz zjedzenie ostatniego, wysokobiałkowego, posiłku maksymalnie 2 godziny przed snem (białko jest podstawowym budulcem człowieka oraz substratem odpowiedzialnym za regenerację tkanek, przez co jest to ważny makroskładnik dla sportowca idącego spać),
 • wywietrzenie pokoju sypialnego,
 • utrzymanie stałej, niezbyt wysokiej temperatury w sypialni,
 • dobór odpowiedniego materaca.

Komfortowy materac dla sportowca

Wszystkie czynniki przygotowujące do prawidłowego snu są niezmiernie istotne. Większość z nich jest kontrolowana przez sportowców każdego dnia, jednak wybór odpowiedniego materaca jest już decyzją na lata. Z tego powodu ten bardzo ważny krok powinien być starannie i skrupulatnie przemyślany, często skonsultowany ze specjalistami i zweryfikowany w wielu źródłach. Najlepsze materace renomowanego producenta, jakim jest Hilding Anders, znajdziecie na: https://materacegniezno.pl/materace-dla-sportowca-o-zroznicowanych-potrzebach/. Taki materac musi spełniać szereg warunków:

 • odpowiednia twardość i materiał dostosowany do wagi i wzrostu sportowca,
 • profil umożliwiający zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa,
 • dopasowanie do stelaża,
 • optymalny nacisk na ciało.
 

Najlepszymi, najbardziej komfortowymi oraz najczęściej stosowanymi w branży sportowej są materace piankowe https://hilding.pl/produkt/materace-wysokoelastyczne/hilding-boogie/. Charakteryzują się one wysoką elastycznością oraz szeroką gamą twardości. Materace piankowe w idealny sposób podpierają ciało sportowca, dostosowując się do jego krzywizn, co sprawia, że kręgosłup znajduje się w linii prostej, a mięśnie i stawy są idealnie podparte. Dodatkowo wyróżniają się one minimalnym naciskiem na ciało, co sprzyja prawidłowemu przepływowi krwi. Sportowiec, śpiący na materacu piankowym, cieszył się będzie odpowiednią jakością snu, a co za tym idzie, pełną regeneracją swojego organizmu, która pomoże mu w nieustannym poprawianiu umiejętności i wyników sportowych. 

Artykuł sponsorowany

Zgłoś naruszenie

, aby dodać komentarz.

Przypięte na:

Sport

Sen sportowca - jak zadbać o komfortowe warunki podczas regeneracji Joga A Wy skąd czerpiecie motywację? Kto ma ochotę trochę polatać?;) sylwetka po ćwiczeniach ♥ Jaka jest wasza ulubiona muzyka? 
Co zwykłe słuchacie pod czas biegania i
o czym myślicie? Kaloryfer robi wrażenie :) Czas na ćwiczenia. Już macie ulubiony strój do ćwiczeń? 
Jakie marki lubicie? Sekret idealnej sylwetki jest prosty ->>>

Dobre ćwiczenia, zdrowe wyżywienie i dużo wody. 

Jak dbacie o swoją sylwetkę? Co ćwiczycie, jak długo, gdzie? :) nike Zabójczy trening KILLER (trwa tylko 2 minuty!!!) - przeczytaj cały artykuł >>> dzielimy się ćwiczeniami na zgrabną pupę ;) Żyj z ogniem =) 
Reebok ma naprawdę ciekawe buty, co sądzicie? zestaw ćwiczeń na brzuszki sportowa motywacja Nie każda dziewczyna tak potrafi #fitness never give up Nike 3.0, kto ma łapka do góry =) rozciąnie nike, nike, nike...nike is all You need:) Tak powinien wyglądać idealny trening:) a ty nie zapominasz pić 2 litry wody dziennie? ćwiczymy razem zestaw ćwiczeń na zgrabne nogi do it well Nie będzie łatwo, ale będzie warto. Kto ze mną zaczyna codzienne treningi? ;)

Użytkownicy także przypinają: