Soczewki jednodniowe czy miesięczne?
ZszywkaPL

ZszywkaPL

Dodane 22.03 o 15:25
Obserwuj
630

Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Jakie soczewki wybrać: jednodniowe czy miesięczne? Tak naprawdę nie ma dobrej odpowiedzi na ten dylemat, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji osoby kupującej. Noszenie soczewek jednodniowych, jak i miesięcznych, ma swoje plusy i minusy, dlatego warto je dobrze przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z obu tych opcji w zależności od sytuacji – co trzeba wiedzieć o soczewkach jednodniowych i miesięcznych?


Plusy i minusy soczewek miesięcznych


Soczewki miesięczne to najczęściej wybierany rodzaj soczewek, głównie ze względów ekonomicznych. Na polskim rynku można kupić soczewki miesięczne dopasowane do czterech najpowszechniej występujących wad wzroku: krótkowzroczności (soczewki sferyczne o ujemnej mocy), dalekowzroczności (soczewki sferyczne o dodatniej mocy), astygmatyzmu (soczewki toryczne, które posiadają dodatkowe parametry, takie jak oś i moc cylindra) oraz starczowzroczności (inaczej zwanej prezbiopią, soczewki progresywne). Soczewki miesięczne występują w dwóch rodzajach – do noszenia dziennego lub całodobowego, przy czym najzdrowszą opcją są soczewki w trybie dziennym. Tutaj można wspomnieć o pierwszym minusie soczewek miesięcznych – konieczności nieustannego dbania o higienę i pilnowania czasu noszenia. Ten problem da się jednak rozwiązać w bardzo prosty sposób, wyrobienia nawyku do czynności aplikowania soczewek oraz zaznaczania w kalendarzu, kiedy zostało otwarte nowe opakowanie. Jak już wspomnieliśmy, zdecydowanym plusem soczewek miesięcznych jest kwestia finansowa. W wersji budżetowej można kupić np. Bauch&Lomb soczewki miesięczne, które kosztują w regularnej cenie za 6 sztuk ok. 65 złotych (w sklepach internetowych). Inną korzystnie finansowo opcją są soczewki EyeLove Basic, 6 sztuk za ok. 60 złotych. Do takiego zestawu należy doliczyć płyn do dezynfekcji i pojemnik na soczewki, dzięki czemu miesięczny koszt noszenia soczewek kontaktowych nie przekracza 30 złotych (w przypadku soczewek sferycznych). Soczewki miesięczne sprawdzą się na co dzień dla osób, które prowadzą stabilny tryb życia – pracują w podobnych godzinach, uprawiają różne dyscypliny sportowe itd. Natomiast osoby, które pracują w systemach zmianowych lub często zarywają noce powinny sięgnąć po soczewki całodobowe (można w nich spać, nie trzeba ich zdejmować codziennie). Warto dodać, że w soczewkach miesięcznych nie poleca się spać ani drzemać, ani uprawiać sportów wodnych lub mieć kontakt z wodą. Trzeba pamiętać, że wilgotna powierzchnia soczewki to idealne środowisko do rozwoju różnych bakterii i wirusów, dlatego po każdorazowym kontakcie z wodą należy zdezynfekować soczewki.


Plusy i minusy soczewek jednodniowych


Jeśli chodzi o soczewki jednodniowe, to są one polecane osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z noszeniem soczewek kontaktowych lub dla tych, którzy chcą okazjonalnie pozbyć się okularów. Soczewki jednodniowe są cieńsze i łatwiejsze w aplikacji od tych wielorazowych, przez co są też mniej trwałe. Polubią się z nimi sezonowi alergicy (niektóre rodzaje alergii wykluczają noszenie soczewek, należy to przedyskutować z lekarzem okulistą lub optometrystą), młodsi użytkownicy, którzy zapominają o regularności lub osoby, którym zdarza się zasnąć w soczewkach. Soczewki jednodniowe są także dobrą opcją dla miłośników sportów wodnych, ponieważ w połączeniu z okularami pływackimi, można bezpiecznie pływać. Dla niektórych minusem soczewek jednodniowych jest ich cena, na którą wpływa m.in. pakowanie soczewek w jednorazowe opakowania (można je kupić po 30, 60 i 90 sztuk). Najtaniej wychodzi ich zamawianie za pośrednictwem specjalistycznych sklepów internetowych. Soczewki jednodniowe są przeznaczone do noszenia w trybie dziennym, czyli od rana do wieczora i każdego dnia zakłada się nową parę. Podobnie jak w przypadku opcji miesięcznej, można je kupić dla najpowszechniej występujących wad refrakcji. Poleca się np. Cooper Vision soczewki jednodniowe, np. w wersji Live – wykonane są z silikonu hydrożelowego i posiadają filtr UV, który wspomaga profilaktykę ochrony przeciwsłonecznej. W cenie regularnej 30 sztuk kosztuje ok. 75 złotych, jednak należy pamiętać, że do soczewek jednodniowych nie potrzebujemy płynu do dezynfekcji ani pojemniczka do ich przechowywania. W sytuacji, gdy regularnie nosisz soczewki i sporadycznie pływasz w basenie lub wyjeżdżasz na wakacje, warto na co dzień używać soczewek miesięcznych, a w razie okazji – soczewek jednodniowych. Fabrycznie zapakowane opakowanie zazwyczaj można użyć w przeciągu 2 lat.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś naruszenie

, aby dodać komentarz.

Przypięte na:

Zdrowie

MyBest2222 - energia i odporność w jednej kapsułce Czym jest kolagen do picia i co może dać jego stosowanie? Medytacja? Dlaczego w codziennej diecie nie może zabraknąć węglowodanów? Jak spakować torbę do szpitala przed porodem? E-recepta co to jest? I na czym polega? Soczewki jednodniowe czy miesięczne? zdrowy sen Zdrowy sen, kto śpi 7-8 godzin?? Joga jest sposobem na życie... To niesamowite, że tradycja licząca ponad 5000 lat stała się powszechnym sposobem na życie.Siła jogi polega na jej prostocie, elastyczności i różnorodności.Joga nie jest religią,ale można ją praktykować w zgodzie z którąkolwiek z nich.Każdy może stosować się do filozofii jogi i jej różnych technik.Ta szeroka gama jogi związana jest z wieloma rodzajami ludzi styl życia jogi może być dostosowywany i łączony z każdym innym stylem życia.Typowy entuzjasta jogi wykonuje postawy, ćwiczy oddech, ma własną matę do jogi i akcesoria,nosi koszulkę do jogi,a nawet może przejść na dietę wegetariańską.Ale musisz pamiętać,że joga nie ogranicza się do tych punktów.Joga jest starożytną nauką, która harmonizuje ciało, umysł i ducha.Jogin jest tym,który może wykonywać codzienne czynności z wydajnością i świadomością,bez podstawowego przywiązania, które mogłoby przynieść ból.Wykonanie każdego działania ze świadomością,bez reagowania na sytuacje,wprowadza harmonię w naszym życiu.Może sprawić, że będziesz lepszym ojcem,lepszym szefem, lepszym uczniem lub lepszym sportowcem.Nie ma znaczenia,jaki jest twój styl życia.Joga przynosi wartość na wszystkich poziomach i poprawia jakość życia.Powiedziawszy to wszystko,joga nie powinna być postrzegana jako panaceum na wszystkie problemy,ale może zapobiec wielu z nich lub rozwiązać je, jeśli będzie praktykowana pod okiem eksperta.Aby doświadczyć prawdziwych zalet jogi,musisz ćwiczyć lo ją w ramach codziennej aktywności.Praktyka trwająca od 15 do 30 minut każdego dnia może pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom wynikającym z Twojego stylu życia lub opóźnić niektóre z nich,a także może pomóc w łagodzeniu niektórych przewlekłych chorób przez nie spowodowanych.Czy odważysz się włączyć to do codziennego życia? Proponuje następującą procedurę,śmiało! Zdrowe odżywianie Jak zbudowany jest materac sprężynowy? Dla kogo będzie odpowiednim wyborem?

Użytkownicy także przypinają: