Streetwear - co kryje się pod fascynacją tym stylem ubierania się?
ZszywkaPL

ZszywkaPL

Dodane 13.01 o 13:04
Obserwuj
180

Streetwear - co kryje się pod fascynacją tym stylem ubierania się?

Trendy modowe królujące na ulicach polskich miast są wyrazem tego, co w duszy gra jednostce. Mnóstwo osób traktuje ubranie jako sposób na wyrażenie swojej osobowości, pasji i poglądów. Wszystkie te elementy często związane są z konkretnymi dziedzinami życia, takimi jak sport i muzyka, a także z chęcią pokazania otoczeniu swojej indywidualności. Jak wpływa to na styl ciuchów noszonych na co dzień? Dlaczego bluza Nike męska będzie bardziej rozchwytywana niż model z grupy no name? Ogromną popularnością cieszy się odzież zapewniająca komfort, o luźnym kroju i niebanalnej estetyce. Markowe modele dresów czy obuwia przyciągają wzrok nie tylko ze względu na znane logo. Wybór butów Adidas, czyli marki rozpoznawalnej na całym świecie, jest symbolem bycia obywatelem tegoż świata, a to z kolei oznacza manifestację wolności i niezależności.

Swoboda i klasyczny szyk - co oznaczają w przypadku streetwearowych stylizacji? 

Ponadczasowe fasony, wysokiej jakości materiały i wyrazistość - zdawać by się mogło, że tyle wystarczy, by stworzyć kolekcję ubrań, którą pokochają tłumy. Brakuje tutaj jednak detalu, który stoi za bluzą Nike czy kurtką innego, powszechnie znanego producenta sportowego asortymentu. Chodzi o tradycję, w przypadku Nike sięgającą drugiej połowy XX wieku, i idący za nią charakterystyczny design poszczególnych modeli. Nie bez znaczenia jest też zaufanie, jakim wielbiciele modnej odzieży obdarzają konkretne marki. Trudno się temu dziwić, gdyż mając w swojej szafie topowe buty Adidas męskie oraz wygodny komplet dresów od tej samej firmy, łatwo można stworzyć wiele ciekawych stylizacji. Przykłady? Występujące w wielu wariantach Adidas Superstar doskonale łączą się zarówno z casualowymi, jak i sportowymi outfitami. Choć to obuwie uniseks, kobiety w różnym wieku chętnie zakładają je do sukienek, podkreślając w ten sposób, że w pełni akceptują eklektyczność i egalitarność współczesnej mody. W pociągu czy autobusie nietrudno spotkać dziewczynę, która swoją ulubioną bluzę Nike z kapturem założyła do spódniczki lub jeansowych szortów. Takie połączenia ubrań utrzymanych w różnym klimacie to nie tylko przejaw gloryfikacji wygody, ale także swoista walka o pełną swobodę dokonywania wyborów, wbrew pozorom nie tylko na gruncie mody.

Bycie w ciągłym ruchu, energiczność - jak podkreślić te cechy za pomocą stroju? 

Luźne, oversizowe fasony mają duże powodzenie z kilku powodów. Jednym z nich jest chęć pozbycia się wszystkiego, co nas ogranicza, by móc w szybkim tempie kroczyć w pożądanym kierunku. Noszenie obszernej odzieży wcale nie musi znamionować chęci zakrycia swojej sylwetki. Ważniejsze jest zademonstrowanie niezależności, jak również ukazanie szczerej fascynacji konkretnym gatunkiem muzycznym czy stylem ubierania się swojego idola. W butach Adidas z cholewką sięgającą nad kostkę, komfortowych joggerach i rozsuwanej kurtce bomberce można śmiało ruszać w świat i nie oglądać się za siebie. Bunt i nonszalancja charakterystyczne dla tekstów piosenek znanych raperów mają swój odpowiednik w streetwearowym, niezobowiązującym sposobie ubierania się. Witalność, jaką odznaczają się taneczne pokazy hip-hopu, ma analogię w intensywnych, rzucających się w oczy kolorach, tak często wykorzystywanych w kolekcjach odzieży sportowej. Oczywiście, wspominana już bluza Nike na pewno jest dostępna również w stonowanych, spokojniejszych barwach. Markowe ubrania sportowe są przeznaczone dla grona odbiorców o różnych gustach, natomiast źródłem ich filozofii pozostaje niezmiennie młodość, energia i oryginalność. To nie są propozycje dla kogoś, kto dobrze czuje się w sztywnych ramach ograniczających kreatywność. Nie ulega wątpliwości, że podążając ścieżką eklektycznej estetyki, dokonuje się wyboru ideowego. Chodzi o pochwałę wszystkiego, co odkrywcze, nieszablonowe i odważne, a więc również o otwartość i tolerancję. Być może niektórym wydaje się, że przypisywanie zakładaniu butów Adidas konkretnego światopoglądu to ogromne nadużycie. Fakt, że część osób nosi je po prostu dlatego, że są ładne i wygodne, jest niezaprzeczalny. Nie zabiera on jednak racji bytu tezie, że dla wielu jednostek streetwear to coś więcej niż obowiązkowe podczas funkcjonowania w społeczeństwie przyodzienie.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś naruszenie

, aby dodać komentarz.

Użytkownicy także przypinają: