Wodne aktywności, którymi warto się zainteresować
ZszywkaPL

ZszywkaPL

Dodane 22.06 o 10:15
Obserwuj
660

Wodne aktywności, którymi warto się zainteresować

Rekreacja w wodzie kojarzy się z takimi sportami jak pływanie, żeglowanie czy windsurfing, ale to oczywiście jedne z wielu dostępnych opcji. Dużą popularnością cieszy się także snorkeling, kajakarstwo i rafting, czym charakteryzują się te sporty?

Rekreacja dla osób w każdym wieku, czyli snorkeling

Odkrywanie podwodnego świata to jedna z ciekawszych form rekreacji podczas wakacji nad morzem. Jednym z łatwych i bezpiecznych sposobów na taką zabawę jest snorkeling, czyli nurkowanie z maską i fajką. Snorkeling nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani szkolenia, a jednocześnie pozwala na bezpośrednie obcowanie z morską fauną i florą.

Snorkeling polega na pływaniu na powierzchni wody i oddychaniu za pomocą fajki, która dostarcza powietrze z powierzchni. Do oglądania podwodnych światów potrzebna jest maska, dodatkowo można zakupić lub wypożyczyć także dobre płetwy, co jeszcze bardziej zwiększy komfort pływania. Wyposażenie do snorkelingu jest proste i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Bardzo duże znaczenie ma jednak wybór odpowiedniej maski do pływania. Możesz zobaczyć, jak prezentuje się przykładowa maska do snorkelingu na Sportano.pl i porównać akcesorium z innymi produktami.

Różne rodzaje masek do snorkelingu – który typ wybrać?

Wybór maski jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa podczas tego rodzaju nurkowania. W profesjonalnych sklepach z wyposażeniem do nurkowania dostępne są dwa główne typy masek: tradycyjne maski okularowe i nowoczesne maski pełnotwarzowe. Maski okularowe składają się z ramki z jednym lub dwoma szkłami i miękkiego uszczelnienia, które dopasowuje się do twarzy. W masce okularowej oddychanie odbywa się tylko przez usta za pomocą oddzielnej fajki.

Maski pełnotwarzowe mają natomiast inną budowę i pokrywają całą twarz od czoła do brody, umożliwiając oddychanie zarówno nosem, jak i ustami. Rurka do oddychania jest w nich zintegrowana z maską, co eliminuje konieczność trzymania jej w ustach. Te maski zapewniają również szerokie pole widzenia, co może być szczególnie atrakcyjne dla osób, które chcą cieszyć się podwodnymi widokami. Ze względu na specyficzną budowę, maski pełnotwarzowe do snorkelingu są nieco większe od tych okularowych.

 

Maska pełnotwarzowa kontra okularowa

Wybór między tymi dwoma typami masek zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z snorkelingiem, możesz wypróbować maskę pełnotwarzową, gdyż jest ona łatwa w użyciu, a to dlatego, że pozwala na naturalne oddychanie. Kolejną zaletą może być szerokie pole widzenia i wygoda wynikająca z faktu, że nie trzeba trzymać fajki w ustach.

Z drugiej strony, mamy tradycyjne maski, które są bardzo lekkie i łatwe do dopasowania, co może przynieść większy komfort podczas długotrwałego pływania. Dobrze dopasowana konstrukcja może być wygodniejsza, jeśli zamierzasz sporo manewrować w wodzie i np. często obracać głowę. Tradycyjne maski okularowe bardzo uniwersalne, bo można z nich korzystać zarówno do snorkelingu, jak i do nurkowania z butlą z tlenem.

Kajakarstwo i inne podobne sporty, czyli wodne wycieczki

Nie trzeba jednak zanurzać się w wodzie, aby cieszyć się przyjemnością z przebywania na świeżym powietrzu. Jak połączyć zamiłowanie do wodnych rekreacji z wysiłkiem fizycznym? Możesz zastanowić się nad kajakiem. To kolejny sposób na bycie blisko natury zarówno w pojedynkę, jak i w parze lub w grupie. Bez względu na to, czy wybierzesz spokojną wycieczkę po jeziorze, czy ekscytujący, ale i bardziej wymagający spływ górską rzeką, kajakarstwo to rodzaj aktywności sportowej, która oferuje bogatą gamę doświadczeń.

Wiele osób decyduje się na wybór kajaka z dodatkowym silnikiem, takie rozwiązanie może sprawdzić się przy dłuższych, kilkudniowych spływach czy w sytuacji, gdy na trasie rzeki znajdują się ciężkie i wymagające odcinki lub jest rwący prąd. Możesz zapoznać się z ofertą silników na https://sportano.pl/kajakarstwo-i-rafting/silniki-do-kajakow-i-pontonow lub asortymentem jednej z podobnych firm i zobaczyć napędy elektryczne do różnych typów kajaków i pontonów.

 

Jaki rodzaj kajaka wybrać?

Jest wiele różnych rodzajów kajaków, ważne zatem, aby znaleźć taki model, który najbardziej pasuje do Twojego ulubionego typu aktywności. Pod względem konstrukcji można wymienić kajaki tradycyjne wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego oraz coraz częściej pojawiające się w ostatnich latach kajaki dmuchane.

Ze względu na przeznaczenie można wymienić także kajaki turystyczne do prostej rekreacji na jeziorze czy mało rwącej rzece. Są dość uniwersalne i mogą mieć wszechstronne zastosowanie. Cechuje je dobra stabilność, przeciętna prędkość i średnia zwrotność. Są dość wygodne i w środku kajaka zwykle jest miejsce na schowanie bagaży czy zapasów.

Poza kajakami turystycznymi istnieją również kajaki sportowe, które są przeznaczone dla profesjonalnych wioślarzy. Mają one specyficzny kształt mający zapewniać ergonomię i dobrą zwrotność. Wyróżniają się lekką konstrukcją i kompaktową budową, taki kajak pozwala rozwinąć duże prędkości, jednak pływanie nim wymaga dobrej techniki i umiejętności. Oprócz kajaków turystycznych i sportowych są też kajaki górskie oraz kanu, czyli tzw. kanadyjki, które często są wybierane na rodzinne spływy.

Rafting – dla poszukiwaczy mocnych wrażeń

Miłośnicy mocnych wrażeń mogą wybrać ekstremalny rafting zamiast klasycznego kajakarstwa. Tego rodzaju aktywność wiąże się z dużą dawką adrenaliny, ale przede wszystkim dostarcza niesamowitych wrażeń. Podobnie jak w przypadku kajakarstwa, coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są tratwy i pontony wyposażone w silniki. Takie podejście pozwala na dużą kontrolę, a także umożliwia przepłynięcie trudniejszych odcinków rzek.

Dzięki temu rafting staje się dostępny dla szerszego grona osób, niezależnie od ich doświadczenia i kondycji fizycznej. Na taki ekstremalny spływ może przydać się dobra, funkcjonalna odzież. W sklepach sportowych takich, jak np. Sportano znajdziesz szeroki wybór asortymentu sportowego i przydatnych akcesoriów.

Bez względu na to, jaki sport wodny wybierzesz – nurkowanie, kajakarstwo, rafting, a może jeszcze coś innego – pamiętaj, że powinna być to przede wszystkim przyjemność. Dobre wyposażenie może zwiększyć Twoje bezpieczeństwo i sprawić, że uprawianie sportu będzie bardziej komfortowe.

 

Artykuł sponsorowany

Zgłoś naruszenie

, aby dodać komentarz.

Przypięte na:

Sport

Fit motywacja - co na ciebie działa? Wodne aktywności, którymi warto się zainteresować Pięć suplementów i odżywek, które warto przyjmować podczas treningów sportowy styl życia Sport, siłownia Suplementy Sport <3 Sen sportowca - jak zadbać o komfortowe warunki podczas regeneracji Joga A Wy skąd czerpiecie motywację? Kto ma ochotę trochę polatać?;) sylwetka po ćwiczeniach ♥ Jaka jest wasza ulubiona muzyka? 
Co zwykłe słuchacie pod czas biegania i
o czym myślicie? Kaloryfer robi wrażenie :) Czas na ćwiczenia. Już macie ulubiony strój do ćwiczeń? 
Jakie marki lubicie? Sekret idealnej sylwetki jest prosty ->>>

Dobre ćwiczenia, zdrowe wyżywienie i dużo wody. 

Jak dbacie o swoją sylwetkę? Co ćwiczycie, jak długo, gdzie? :) nike Zabójczy trening KILLER (trwa tylko 2 minuty!!!) - przeczytaj cały artykuł >>> dzielimy się ćwiczeniami na zgrabną pupę ;) Żyj z ogniem =) 
Reebok ma naprawdę ciekawe buty, co sądzicie? zestaw ćwiczeń na brzuszki sportowa motywacja Nie każda dziewczyna tak potrafi #fitness never give up Nike 3.0, kto ma łapka do góry =) rozciąnie

Użytkownicy także przypinają: