Zalety cyfryzacji sięgają dalej niż myślisz!
ZszywkaPL

ZszywkaPL

Dodane 24.05 o 8:07
Obserwuj
60

Zalety cyfryzacji sięgają dalej niż myślisz!

Nasz świat nieustannie się zmienia. W ostatnich latach coraz częściej słyszeliśmy o cyfryzacji. Faktycznie, coraz więcej spraw jesteśmy w stanie załatwić za pośrednictwem internetu. W ten sposób odciążamy urzędy, placówki medyczne, przedsiębiorstwa, ale i ułatwiamy życie petentom, chorym czy klientom.

Dlaczego potrzebujemy cyfryzacji 

Cyfryzacja postępuje już od jakiegoś czasu, ale dla wielu ludzi wciąż jest to bardzo nowa koncepcja. Internet sprawił, że świat stał się znacznie bardziej dostępny, a co za tym idzie, zdigitalizował wiele swoich produktów i usług. 
Cyfryzacja pomaga konsumentom czerpać więcej z życia i oszczędzać czas: Żyjąc w erze cyfrowej, nieustannie szukamy sposobów, aby ułatwić sobie życie. Oznacza to, że chcemy jak najszybciej zrobić wszystko, czego potrzebujemy. Digitalizacja produktów i usług pozwala nam to zrobić, udostępniając wszystko za pomocą zaledwie kilku kliknięć na naszych telefonach lub komputerach. Pomaga nam również zaoszczędzić czas, minimalizując potrzebę czekania w kolejce lub spędzania czasu w samochodzie czy komunikacji. 
To również gigantyczne ułatwienie, jeśli chodzi o medycynę. E-recepta https://e-recepta.net/ jest sposobem na zmniejszenie kolejek do lekarzy. Często narzekamy na to, ile czasu musimy poświęcić na otrzymanie recepty na przykładowy kaszel. Tymczasem razem z nami w kolejce czekają osoby, które pomocy potrzebują znacznie bardziej. Dlatego właśnie przydaje się cyfryzacja – jesteśmy w stanie uprościć pewne procesy, przenieść niektóre usługi do internetu i odciążyć pewne podmioty. Oczywiście stosowanie każdego leku musi być skonsultowane z lekarzem.

Korzyści płynące z cyfryzacji 

Warto zaznaczyć, że sama cyfryzacja jest w dużej mierze możliwa dzięki bezgotówkowym systemom płatności. Dziś jest to oczywiste, że możemy zapłacić za towar czy usługę przelewem bankowym, jednak jeszcze dziesięć lat temu nie było to wcale tak proste. Tymczasem właśnie to było kluczowym elementem dla rozwoju cyfryzacji. 
Rynek e-commerce rozwijał się systematycznie, a gdy nadeszła pandemia, przeżył najbardziej dynamiczny okres rozwoju w swojej historii. Kolejne sklepy przenosiły swoją działalność do internetu. Urzędy zaczęły rozpatrywać więcej wniosków online, rozwinęła się e-recepta. Nasz świat uległ pewnej przemianie, która jest przede wszystkim wygodna. Na rozwoju cyfryzacji wiele zyskujemy, choć musimy być również świadomi tego, że przyniesie nam ona pewne zmiany, z których nie wszyscy będą zadowoleni. 
Wiele sklepów stacjonarnych musi przenieść swój biznes do sieci, ponieważ w innym wypadku nie będą w stanie na siebie zarobić. To oznacza z kolei, że część pracowników będzie musiało poszukać innej pracy, ponieważ usługi, które świadczyli, będą teraz dostępne w internecie. 
Generalnie jednak cyfryzacja jest niezwykle korzystna i uwalnia ogromny potencjał, który drzemie w wielu podmiotach. Musimy jednak podejść do niej z głową i wprowadzać przetestowane pomysły. Wówczas będziemy się harmonijnie rozwijali.

Czy rynek e-commerce dalej będzie się rozwijał? 

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy cyfryzacja dalej będzie tak postępować. Sceptycy sądzą bowiem, że ostatnie wyniki zostały dość niespodziewanie napędzone przez pandemię, więc teraz czeka nas spore spowolnienie w tym zakresie. To jednak nie powinno mieć miejsca. Cyfryzacja, a wraz z nią rynek e-commerce rozwijały się dynamicznie jeszcze przed pandemią. Faktycznie, widać, że mieliśmy swego rodzaju boom, jednak potencjał do rozwoju w dalszym ciągu jest przeogromny. 
Właśnie z tego powodu firmy powinny zastanowić się nad tym, czy im również nie przydałoby się wdrożyć pewnych rozwiązań cyfrowych. Musimy mieć oczywiście świadomość tego, że najłatwiej będzie wdrażać nowe rozwiązania w małych firmach, ponieważ w przypadku dużych korporacji wiąże się to z ogromnym wydatkiem oraz potężnymi nakładami pracy. Mimo to korzyści również mogą być naprawdę duże. 
Przede wszystkim Polska jest krajem, który dobrze radzi sobie z nowinkami technicznymi. Od lat banki lubią testować na naszym rynku nowe rozwiązania, ponieważ szybko uczymy się nowych rzeczy i generalnie jesteśmy otwarci na zmiany. Gorzej jednak wygląda samo wdrażanie projektów. Niestety, jeśli chodzi o cyfryzację, to w dalszym ciągu nie inwestujemy tyle, co inne kraje. W dodatku czasem, na przykład w przypadku urzędów, problematyczne jest wprowadzanie jedynie częściowych usług online. Koniec końców petent i tak musi w wielu przypadkach osobiście udać się do urzędu. Mimo to jesteśmy na dobrej drodze i tylko czekać, aż uporamy się z obecnymi bolączkami. 
Siłą rzeczy musimy szukać takich rozwiązań. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, ile godzin każdego tygodnia poświęca na załatwianie najprostszych spraw. Tymczasem wiele rzeczy dałoby się uprościć i przyspieszyć. W ten sposób zyskalibyśmy więcej czasu na zajmowanie się bardziej produktywnymi rzeczami lub mieli więcej chwil na odpoczynek lub spotkania z rodziną czy zajmowanie się dziećmi. Dlatego liczymy na to, że w kolejnych latach rozwój cyfryzacji będzie postępował. 

Oszczędzajmy czas 

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy niezwykle zabiegani. Mamy wiele spraw do załatwienia, placówek do odwiedzenia. Trzeba zrobić zakupy, odebrać dzieci z przedszkola, ugotować obiad, opłacić rachunki, pojechać na siłownię. Części z tych rzeczy nie jesteśmy w stanie usprawnić, ale na inne mamy już wpływ.
Cyfryzacja może sprawić, a w zasadzie już sprawia, że w nasze ręce trafia więcej czasu. A ten jest przecież bezcenny. Gdy za pośrednictwem internetu szybko załatwiamy pewne sprawy, to dzięki temu możemy więcej czasu przeznaczyć na rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. Zabawa z dziećmi, wspólne chwile z żoną, zajęcie się swoim hobby czy zwykły odpoczynek. Wszystko to daje nam właśnie cyfryzacja poprzez odciążenie nas z pewnych rzeczy. Dzięki niej nasze obowiązki lub sprawy do załatwienia mogą być realizowane szybciej. W efekcie zyskujemy naprawdę wiele. 
Właśnie dlatego jesteśmy tak ciekawi tego, co przyniesie nam przyszłość. Kto wie, być może nawet nie wyobrażamy sobie tego, jak wiele jeszcze się wydarzy.

Artykuł zewnętrzny

Polubili: Katzazou
Zgłoś naruszenie

, aby dodać komentarz.

Użytkownicy także przypinają: