Rozprawka

„Dziś dom to już tylko mała szkatuła z zabytkowymi rodzicami” Czy podzielasz opinię Józefa Barana?

approve Ta praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 27.04.2024 o 10:31

Średnia ocena:5 / 5

Rodzaj zadania: Rozprawka

Streszczenie:

Praca traktuje o wartościach rodziny i domu rodzinnego, w sprzeciwie wobec krytyki Barana. Przekonuje, że są one dynamiczne i pełne życia, a nie tylko zbiorowiskiem wspomnień.🤔

W refleksji nad słowami Józefa Barana, dotyczącymi współczesnego postrzegania domu rodzinnego jako "małej szkatułki z zabytkowymi rodzicami", można odnaleźć silne emocje oraz pewnego rodzaju krytykę współczesności. Czy rzeczywiście dom rodzinny można sprowadzić wyłącznie do zbiornika wspomnień, pozbawionego większej wartości obecnej? Osobiście, stoi to w sprzeczności z moimi doświadczeniami i przekonaniami, których źródłem są zarówno literatura, jak i codzienne życie.

Pierwszym aspektem, który stoi w sprzeciwie do tezy Barana, są moi rodzice i dom rodzinny. Dom ten zawsze był dla mnie miejscem pełnym życia, gdzie każdy dzień przynosi nowe doświadczenia. Jest to przestrzeń, gdzie uczę się jak żyć i funkcjonować w społeczeństwie, obserwując i uczestnicząc w codziennych obowiązkach. Rodzice, dalecy od bycia "zabytkami", są aktywnymi nauczycielami życia, przekazującymi mi wartości i tradycje.

Książki również oferują bogaty wachlarz interpretacji domu rodzinnego. Na przykład w serii o Harrym Potterze autorstwa Joanne Rowling brak fizycznego domu rodzinnego potęguje u bohatera tęsknotę za prawdziwym ciepłem rodziny. To przeczy redukowaniu wszystkiego do wspomnień, podkreślając potrzebę posiadania rodziny i domu. Z kolei Ania z Zielonego Wzgórza (L.M. Montgomery) znajduje nowy dom i rodzinę, która ją adoptuje, tworząc zupełnie nowy rozdział w jej życiu, pełen miłości i akceptacji. Natomiast w "Tajemniczym Ogrodzie" Frances Hodgson Burnett pokazuje, jak bohaterka przechodzi transformację dzięki odbudowie relacji z rodziną i przyjaciółmi w nowym środowisku.

Przykłady z codziennego życia i popkultury, jak polski serial "M jak Miłość", przedstawiający rodziny, które pomimo różnorodnych trudności, nadal funkcjonują jako jedność, ucząc się od siebie nawzajem i wspierając się. Takie przykłady dalekie są od koncepcji statycznych, niezmieniających się relikwii przeszłości.

Moje własne wspomnienia z dzieciństwa, które spędzałem u dziadków, pełne są ciepłych obrazów wspólnych posiłków, rozmów i radosnych chwil, które traktuję jako fundament mojej tożsamości. Dzięki nim nauczyłem się, co to szacunek, miłość i opieka. Rodzice, dzięki swojemu codziennemu zaangażowaniu, pokazali mi, jak ważne są wartości takie jak uczciwość, praca czy edukacja.

Wartości te są przekazywane z pokolenia na pokolenie, budując trwałe, moralne i kulturalne dziedzictwo. To niewyczerpane źródło wiedzy, życiowej mądrości i opieki, które stalowi się filarami, na których opiera się każde kolejne pokolenie. Obalenie pomysłu Barana na temat "zabytkowych" rodziców wydaje się więc kluczowe w obronie aktualnego, dynamicznego znaczenia rodziny.

Podsumowując, dom rodzinny i rodzice mają kluczowe znaczenie w kształtowaniu naszej tożsamości i wartości. Są oni wszystkim, tylko nie „małą szkatułką z zabytkowymi rodzicami”. Jest to żywe, dynamiczne środowisko pełne miłości, nauki i opieki, które nie może być redukowane do przechowalni wspomnień. Wartości rodzinne to uniwersalne dziedzictwo, które należy pielęgnować i przekazywać, a nie odrzucać jako przestarzałe relikty przeszłości.

Napisz za mnie dowolne zadanie domowe jako Rozprawka

Oceny użytkowników i nauczycieli:

Średnia ocena:5 / 5

Ocena: 5

Ocena: 5 Twoje wypracowanie jest bardzo dobrze przemyślane i wyważone. Wykorzystałeś zarówno osobiste doświadczenia, jak i przykłady z literatury oraz popkultury, aby udowodnić swoją tezę. Twoje argumenty są spójne i przemyślane, a styl pisania jest bardzo czytelny. Podoba mi się, jak zręcznie łączysz różne perspektywy, aby ukazać bogactwo znaczeń domu rodzinnego. Doskonale podsumowałeś swoje rozważania, wnosząc nowy wymiar do dyskusji na temat roli rodziny i domu w życiu człowieka. Świetna praca!

Ocena: 5

Ocena: 5 Wypracowanie jest fantastycznie napisane i argumentowane. Uczeń świetnie analizuje tezę Barana, przytoczony tekst literacki oraz przykłady z codziennego życia, aby udowodnić, że dom rodzinny i rodzice mają ogromne znaczenie w naszym życiu. Doskonale pokazuje, że wartości rodzinne są uniwersalne i nie można ich redukować do zabytków. Bardzo dobra praca, gratuluję!

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się