Rozprawka

Krótkość życia: pasja, spełnienie czy misja?

approve Ta praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 9.05.2024 o 12:20

Rodzaj zadania: Rozprawka

Streszczenie:

Praca analizuje podejścia do sensu życia w literaturze, od tragicznego losu Makbeta po misję Wernyhory i pasję Małego Księcia. Wskazuje, że krótkość życia nie musi być przekleństwem, a motywacją do pełniejszego, wartościowego życia. 🤔

Żyjemy w czasach, gdzie każdy dzień pełen jest różnorodnych możliwości i zadziwiających perspektyw. Często stawiamy sobie pytania o sens życia, jego wartość, a przede wszystkim o to, jak najlepiej wykorzystać czas, którym dysponujemy. Znane jest porzekadło „carpe diem”, czyli „chwytaj dzień”, które idealnie oddaje dążenie człowieka do pełnego i satysfakcjonującego życia. Czy jednak krótkość życia może być pojmowana jako spełnienie, pasja czy może misja? W literaturze nie brak przykładów, które mogą rzucać światło na ten problem.

Jednym z najbardziej znanych dzieł, które wpisuje się w kontekst refleksji nad przemijaniem jest "Makbet" Williama Szekspira. Tytułowy bohater tragedii, pragnąc osiągnąć władzę, dokonuje szeregu wyborów, które ostatecznie prowadzą do jego upadku. Makbet, oddając się ambicji i pragnieniu władzy, traci z oczu autentyczne wartości życia. Spełnienie, które osiąga, jest jedynie chwilowe i iluzoryczne. Jego życie, choć krótkie, staje się przestrogą, jak niewłaściwe ścieżki prowadzą do destrukcji. Takie spojrzenie na życie Makbeta jest w kontraście do podejścia, gdzie życie jest pasją.

W polskiej literaturze znajdziemy zaś bardziej inspirujące modele życia, takie jak choćby w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Postaci tej dramy, szczególnie Wernyhora, wiążą swoje życie z misją. Prorocza postać ukraińskiego barda woła poeta-sztandar – symbolizuje głębokie zaangażowanie w sprawy narodowe. Życie z misją nie jest w tej interpretacji utrzymywaniem się na szczycie władzy czy osiąganiem sukcesów materialnych, ale raczej pełnieniem roli, która ma głębszy sens społeczny i kulturowy.

Z kolei w szerszej perspektywie warto zwrócić uwagę na dzieło jakim jest "Mały Książę" Antoine’a de Saint-Exupéry. Ta pozornie dziecięca opowieść zawiera głębokie przesłanie o wartościach, które w życiu są najważniejsze – miłości, przyjaźni, odpowiedzialności. Mały Książę, podróżując między planetami, odkrywa różne oblicza życia dorosłych, które często są pozbawione pasji i zamknięte w rutynie. To właśnie przygody Małego Księcia ukazują, jak ważne jest, aby w naszym życiu znalazło się miejsce na pasje, które nadają mu prawdziwy sens.

Przywołując wszystkie te przykłady, można zastanowić się nad własnym życiem. Czy warto poświęcić wszystko po to, by osiągnąć sukces na wzór Makbeta? Czy może lepiej związać życie z misją, jak to czyni Wernyhora lub przemierzać życie z pasją, na wzór Małego Księcia? Krótkość życia nie jest tu przekleństwem, ale raczej motywacją, aby każdy dzień był pełen znaczenia. Czas, który mamy, jest ograniczony, co sprawia, że każda chwila powinna być wyjątkowa i wartościowa.

Biorąc pod uwagę te refleksje, wydaje się, że świadome życie z pasją, spełnieniem lub misją jest kluczem do pełniejszego życia. Nie chodzi tu o ilość dni, ale o jakość i głębię doświadczeń, co pozwala nam naprawdę "chwycić dzień" nawet wobec nieuchronnej krótkości życia.

Napisz za mnie rozprawkę

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się