Rozprawka

Człowiek szlachetny to taki, który...

approveTa praca została zatwierdzona przez naszego nauczyciela: 10.05.2024 o 10:11

Średnia ocena:5 / 5

Rodzaj zadania: Rozprawka

Człowiek szlachetny to taki, który...

Streszczenie:

Szlachetność to wartość obecna w literaturze, historii i życiu codziennym. Bohaterowie literaccy, jak Skawiński czy Zośka, pokazują, że altruizm, patriotyzm i odwaga są cechami szlachetnego człowieka. Ich przykłady warto przypominać, by inspirować do poświęcenia i służby innym. 🤔

Szlachetność to jedno z tych pojęć, które wielu z nas kojarzy z literaturą, historią, a czasem nawet z codziennym życiem. Cechy charakterystyczne dla człowieka szlachetnego to przede wszystkim wartości takie jak altruizm, odwaga, poświęcenie oraz patriotyzm. W literaturze polskiej znajdziemy wiele postaci, które swoim życiem i działaniem udowadniają, że szlachetność to nie tylko piękny, ale i żywy ideał.

Skawiński, bohater powieści Henryka Sienkiewicza „Latarnik”, jest jednym z jasnych przykładów poświęcenia swojego życia dla ojczyzny i idei. Jego udział w powstaniach narodowych, takich jak powstanie listopadowe, oraz działania zbrojne to dowód na to, jak głęboko zakorzeniony był jego patriotyzm. Skawiński, mimo licznych przeciwności i konieczności emigracji, nigdy nie stracił swej tożsamości narodowej. Co więcej, jego działalność na emigracji, jak udział w wojnie secesyjnej czy wsparcie dla Wiosny Ludów, pokazuje jego gotowość do niesienia pomocy tam, gdzie była ona potrzebna.

Kolejną postacią, która emanuje szlachetnością, jest Tadeusz Zawadzki „Zośka” z książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Zośka, będąc członkiem grupy harcerskiej, brał udział w licznych akcjach konspiracyjnych podczas II wojny światowej. Jego męstwo i determinacja w obronie ojczyzny są przykładem, jak wielkie znaczenie dla Polski mieli młodzi ludzie, gotowi poświęcić wszystko. Odwaga cywilna Zawadzkiego, przejawiająca się w działaniach małego sabotażu i walce przeciw okupantowi pokazuje, że szlachetność to także codzienna walka o lepszy świat.

Janusz Korczak to zaś przykład człowieka, który całe swoje życie poświęcił pracy z dziećmi. Założyciel domów dziecka i autor wielu prac z zakresu pedagogiki, Korczak pokazał, że szlachetność to również codzienne małe działania, które mogą zmieniać życie innych. Jego decyzja o pozostaniu z dziećmi podczas deportacji do Treblinki jest wzorem najwyższej formy poświęcenia.

Podsumowując, cechy wspólne bohaterów literackich takie jak poświęcenie, altruizm, patriotyzm oraz odwaga, zgadzają się z definicją człowieka szlachetnego. Ich życie wskazuje, jak ważne w społeczeństwie są postawy oparte o te wartości.

Reflektując nad wartością poświęcenia w dzisiejszym świecie, warto pamiętać o takich bohaterach, których historie uczą nas, że każdy z nas może być szlachetny. Rola przykładów moralnych, jakie dają nam książki, jest nieoceniona w kształtowaniu postaw obywatelskich współczesnych społeczeństw. Szlachetność wyraża się przez gotowość do służby innym, a także przez ciągłe dążenie do bycia lepszym człowiekiem - zarówno w wielkich gestach, jak i w codziennych czynach.

Napisz za mnie rozprawkę

Oceny użytkowników i nauczycieli:

Średnia ocena:5 / 5

Twoje wypracowanie jest bardzo trafne i przemyślane.

Ocena:5/ 5

Świetnie ukazujesz cechy charakterystyczne dla człowieka szlachetnego oraz potrafisz je przypisać bohaterom literackim. Twoje przykłady Skawińskiego, Zawadzkiego i Korczaka są bardzo trafne i dobrze obrazują szlachetność w praktyce. Bardzo dobry jest również sposób, w jaki podsumowujesz i wyciągasz wnioski z przedstawionych postaci. Dodatkowo, świetnie zauważasz, jak ważne jest szlachetne zachowanie w dzisiejszym społeczeństwie i jakie znaczenie mają moralne przykłady z literatury. Gratuluję!

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się