Język polski

Wartość Pomagania Ludziom: analiza literacka

approve Ta praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 13.04.2024 o 13:44

Przedmiot: Język polski

Streszczenie:

Praca porusza temat wartości pomocy bliźnim, odwołując się do literatury. Przedstawia, jak pomoc może odmienić życie zarówno tych, którzy ją otrzymują, jak i udzielają. Pomoc jest kluczem do budowania lepszego i bardziej współczującego świata. 🤔✅

Pomoc bliźnim to jedno z najbardziej podstawowych działań, które wpisuje się w kanon moralnych wartości ludzkości. Choć współczesny świat zdominowany jest przez pośpiech, indywidualizm oraz skupienie na własnych potrzebach, to jednak pomoc innym nadal pozostaje istotną częścią życia społecznego. Argumentów przemawiających za wartością pomocy można odnaleźć mnóstwo zarówno w codziennym życiu, jak i w literaturze. Na przykładowych tekstach, takich jak „Oskar i pani Róża” autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta oraz „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, można się przekonać, jak wielką rolę w życiu człowieka odgrywa pomoc.

„Oskar i pani Róża” to wzruszająca opowieść o małym chłopcu cierpiącym na nieuleczalną chorobę. Jego życie zmienia się, gdy poznaje Panią Różę, która pokazuje mu świat widziany oczami serca. Pani Róża, była zapaśniczka, staje się dla Oskara przewodniczką po trudnych pytaniach dotyczących życia, śmierci, miłości i cierpienia. Pomoc, którą oferuje chłopcu, nie ogranicza się do wsparcia fizycznego czy materialnego – jest to przede wszystkim wsparcie emocjonalne i duchowe, które pozwala Oskarowi inaczej spojrzeć na pozostałe mu dni. Z tej perspektywy wartość pomocy wyraża się nie tylko przez bezpośredni wpływ na polepszenie czyiś warunków życiowych, ale również poprzez udzielanie wsparcia, które potrafi przemienić sposób, w jaki ktoś postrzega świat i samego siebie.

Z kolei „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza to przykład literatury przygodowej, który również porusza temat pomocy. Dzieło przedstawia historię dwojga dzieci, Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison, którzy w wyniku niewoli zmuszeni są przetrwać w afrykańskich warunkach. Przez całą opowieść Staś wykorzystuje swą odwagę, spryt, ale i empatię, by pomagać nie tylko Nel, ale i innym osobom, jak również zwierzętom, które spotykają na swojej drodze. Ta opowieść podkreśla, że pomoc może przyjmować różne formy i nie zawsze musi być zarezerwowana tylko dla ludzi – jest uniwersalnym gestem, który przekracza granice gatunków.

Oba te dzieła literackie ukazują, że pomoc ludziom (i nie tylko) jest czymś wartościowym, ponieważ pozwala nie tylko polepszać sytuację tych, którzy jej potrzebują, ale także rozwija duchowo tych, którzy tę pomoc oferują. Oskar dzięki wsparciu pani Róży uczestniczy w niezwykle wartościowej lekcji życia, uczącej akceptacji, rozumienia i miłości. Z kolei Staś, choć sam w niebezpieczeństwie, nie przestaje być wrażliwy na potrzeby innych, co pokazuje, że nawet w trudnych warunkach można zachować ludzkie wartości, takie jak dobroć i empatia.

Wniosek płynący z obu tych utworów jest jasny: pomoc innym jest działaniem, które wnosi wartość nie tylko do życia osób otrzymujących wsparcie, ale także w życiu samych osób, które udzielają wsparcia. Poprzez pomoc rozwijamy w sobie empatię, uczymy się wartości, takich jak miłość, współczucie, i zdobywamy nowe perspektywy na życie. Niezależnie od formy, jaką ta pomoc przyjmie, jest ona kluczem do budowania lepszego, bardziej zrozumiałego i współczucia świata.

Wyjaśnij dowolne zadanie na Język polski

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się