Scenariusz zajęć dla 3-latków: Pomagamy ptakom zimą metodą Dobrego Startu
Rodzaj zadania: Zadanie domowe
Dodane: dzisiaj o 8:18
Streszczenie:
Poznaj scenariusz zajęć dla 3-latków, ucząc jak pomagać ptakom zimą metodą Dobrego Startu i rozwijaj umiejętności sensoryczne i ruchowe 🐦
Scenariusz zajęć dla 3-latków:
Temat: Pomagamy ptakom zimą Metoda: Metoda Dobrego Startu Marty Bogdanowicz---
Cele ogólne:
- Kształtowanie postaw proekologicznych – uwrażliwianie dzieci na potrzeby ptaków zimą. - Rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej. - Rozwijanie umiejętności współpracy i działania w grupie.Cele szczegółowe:
- Dziecko zna sposoby pomocy ptakom w okresie zimowym. - Rozpoznaje i nazywa wybrane gatunki ptaków zimujących w Polsce (np. sikora, wróbel, gile). - Potrafi uczestniczyć czynnie w różnych aktywnościach sensorycznych i ruchowych. - Posługuje się określeniami: zima, ptak, karmnik, ziarno, słonina. - Rozwija umiejętność naśladowania ruchów i rytmów.Pomoce dydaktyczne:
- Ilustracje przedstawiające ptaki zimujące w Polsce. - Nagrania odgłosów ptaków. - Pacynka (ptaszek) do rozmowy wprowadzającej. - Elementy do układania wzoru graficznego z metody Dobrego Startu (duża karta z konturem karmnika i/lub ptaka, wycięte elementy do naklejania lub układania). - Kartoniki lub woreczki z materiałem sypkim (np. pestki dyni, słonecznik, imitacja ziaren do ptasiej karmy) – do ćwiczeń grafomotorycznych. - Kolorowe kredki, mazaki, plastelina. - Piosenka o ptakach (np. „Ptasie radio” – fragment przystosowany do wieku lub prosta piosenka o dokarmianiu ptaków). - Odtwarzacz muzyczny.---
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie – rozmowa kierowana i elementy dramy (ok. 10 minut)
Nauczyciel pokazuje pacynkę ptaszka: – „Dzieci, do naszej Sali przyleciał dziś do nas gość – ptaszek Franek. Chciałby nam coś opowiedzieć. Słuchajcie uważnie!”Pacynka mówi: – „Jest mi teraz zimno, trudno o jedzenie. Czy wiecie, co mogą mi dać dobrzy ludzie, żebym nie był głodny?”
Pytania do dzieci: - Jak myślicie, co jedzą ptaki zimą? - Kto z was widział kiedyś karmnik? - Czy możemy pomóc ptakom zimą? Jak?
Pokazujemy ilustracje ptaków i rozmawiamy z dziećmi na temat ptaków żyjących w Polsce w zimie. Nazywamy je i naśladujemy ich głosy.
2. Część właściwa – Metoda Dobrego Startu
(ok. 25 minut)a) Wprowadzenie rytmu i schematu ruchowego (część audytywno-ruchowa)
- Nauczyciel prezentuje prostą rymowankę i wraz z dziećmi powtarza ją rytmicznie – klaskając i pokazując schemat ruchów.Rymowanka: _„Zima, zima, zima – patrzcie, ptaszki lecą! Czekają na ziarenka, aż je dzieci wsypią!”_
- Dzieci klaszczą wyznaczając rytm, potem paluszkiem rysują w powietrzu wyimaginowany karmnik lub ptaszka „fruwającego” do dzieci.
b) Ćwiczenia grafomotoryczne (elementy wizualno-ruchowe)
- Każde dziecko otrzymuje kartę pracy z dużym zarysem karmnika lub ptaszka. - Zadaniem dzieci jest przystroić karmnik/ptaszka – mogą po śladzie przykleić ziarenka (np. pestki dyni na obrazku karmnika), plasteliną wykleić ptaszka, pokolorować kredkami. - Podczas pracy słuchają cicho odgłosów śpiewających ptaków z odtwarzacza – ćwiczenie skupienia uwagi i koordynacji.c) Układanie wzoru – koordynacja wzrokowo-ruchowa
- Nauczyciel kładzie na środku duży wzór karmnika lub ścieżki, po której „idzie” ptaszek – dzieci kolejno układają woreczki/ziarenka zgodnie z wyznaczonym schematem. - Zwracają uwagę na kierunek ruchu i dokładność.d) Zabawa ruchowa: „Ptaszki do karmnika”
- Nauczyciel rozkłada na dywanie ilustracje karmników. - Dzieci „fruwają” jak ptaszki po sali (na czworakach lub trzymając dłonie przy głowie – „skrzydełka”). - Na sygnał – „Sroga zima, ptaszki do karmnika!” – dzieci szybko przysiadają przy wybranym karmniku. - Zmieniamy sygnały: „Ptaki fruwają!”, „Do karmnika!” – ćwiczymy refleks, reagowanie na polecenia.e) Zakończenie piosenką – ćwiczenie słuchu fonemowego i relaksacja
- Nauczyciel odtwarza lub śpiewa prostą piosenkę o ptakach dokarmianych zimą – dzieci kołyszą się, wystukują rytm palcami, śpiewają refren lub wybrane dźwięki ptaków.---
3. Zakończenie zajęć i podsumowanie (ok. 5 minut)
- Krótka rozmowa – co dzieci dziś robiły? Jak możemy dbać o ptaki zimą? - Zapowiedź zawieszenia w ogrodzie wspólnego karmnika (propozycja do wspólnej realizacji w kolejnych dniach). - Chętne dzieci mogą zabrać do domu zrobione przez siebie obrazki.---
Uwagi metodyczne
- W pracy z 3-latkami bardzo ważne jest dostosowanie poziomu trudności – ćwiczenia prowadzić w formie zabawy, dużo chwalenia, wspierania działań. - Stosować krótkie polecenia, częsta zmiana aktywności, dbałość o różnorodność bodźców (dźwięk, obraz, ruch, dotyk). - Dzieci z trudnościami grafomotorycznymi zachęcać do pracy z materiałem sypkim (ziarna, plastelina) – to łatwiejsze niż kredki.---
Podstawa programowa – powiązania
Scenariusz realizuje zalecane cele wychowania przedszkolnego: rozwija kompetencje poznawcze, społeczne i emocjonalne oraz wspiera edukację przez działanie i aktywność wielozmysłową.---
Przykładowa piosenka:
(na melodię „Płynie Wisła, płynie”) _Ptaki są głodne, zima śniegu dużo, Dzieci im pomagają, Ziarenka w karmniku, Ptaki na gałązce wesoło ćwierkają._---
#### Scenariusz możesz modyfikować, zależnie od liczby dzieci i dostępnych materiałów. W razie potrzeby podam pomysły na kolejną lekcję lub pomoce do druku!
Oceń:
Zaloguj się aby ocenić pracę.
Zaloguj się