ania1961

ania1961
Moje tablice obserwuje 0 osób Znajdź mnie Ostatnio dodane zszywki
Obserwuj
 
Gulasz z kurczaka z pieczarkami – Składniki:

1 duża podwójna pierś z kurczaka – ok. 570g250g pieczarek1 cebula – ok. 160g1 łyżka sosu sojowego do zamarynowania mięsa i 1 łyżka do doprawienia sosu gulaszowego1 czubata łyżeczka papryki słodkiej w proszku1 płaska łyżeczka czosnku granulowanegosól i pieprz do smakumąka pszenna do oprószenia mięsaolej rzepakowy do smażenia1 liść laurowy2 ziarna ziela angielskiego500 ml rosołu lub bulionu warzywnego.
Wykonanie:

Pierś z kurczaka umyć, oczyścić z błonek, pokroić w kostkę. Wrzucić do pojemnika, następnie dodać 1 łyżkę sosu sojowego, szczyptę soli (niewielką, bo sos sojowy też jest dość słony), świeżo mielony pieprz do smaku, 1 płaską łyżeczkę czosnku granulowanego oraz 1 łyżeczkę papryki słodkiej. Wymieszać dokładnie i odstawić na ok. 20 minut. Po tym czasie oprószyć mięso mąką pszenną. Na patelni rozgrzać olej i smażyć mięso do czasu zrumienienia.Na drugiej, większej patelni, rozgrzać olej, zeszklić drobno posiekaną cebulkę. Następnie dorzucić pieczarki pokrojone w ćwiartki i smażyć do czasu aż nadmiar wody odparuje. Kolejno wrzucić mięso na patelnię z cebulką i pieczarkami, zalać całość bulionem, dodać sos sojowy, ziele angielskie oraz liść laurowy. Dusić całość pod przykryciem przez ok. 30 minut.W niewielkiej ilości zimniej wody rozpuścić łyżkę mąki pszennej, a następnie przelać do gulaszu szybko mieszając. Gotować do czasu aż sos nieco zgęstnieje. Na koniec ewentualnie doprawić do smaku solą i pieprzem. Smacznego! Drink Mojito – Mohito Szparagi w szynce parmeńskiej z jajkiem w koszulce. Porady jak przygotować danie wcześniej dla większej liczby gości. krem kokosowy
400 ml mleczka kokosowego (1 puszka)
3 łyżki cukru
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
50 g wiórek kokosowych

krem orzechowy
150 g orzechów włoskich
250 g miękkiego masła
150 g cukru
125 ml mleka

dodatkowo
60 herbatników

 

Zaczynamy od przygotowania kremu kokosowego. Odlewamy ½ szklanki mleczka kokosowego, dodajemy obie maki i dokładnie mieszamy, żeby nie było grudek. Resztę mleka wlewamy do garnka, dodajemy cukier i gotujemy. Do gorącego wlewamy mleczko wymieszane z mąkami i ciągle mieszając gotujemy budyń. Zdejmujemy z ognia, wsypujemy wiórki kokosowe i dokładnie mieszamy. Odstawiamy do wystygnięcia.
Przygotowujemy krem orzechowy. Orzechy mielimy na mąkę. Mleko podgrzewamy i gorącym zalewamy orzechy. Mieszamy i zostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Masło ucieramy z cukrem. Dodajemy po łyżce orzechów nie przerywając ucierania.
Na tacy układamy warstwę z 12 herbatników. Wykładamy na nią 1/3 masy orzechowej i bardzo delikatnie ją rozprowadzamy. To będzie najtrudniejszy moment, bo herbatniki będą się rozchodzić. Na rozprowadzonym kremie orzechowym układamy drugą warstwę 12 herbatników. Na nie wykładamy ½ kremu kokosowego i rozprowadzamy równo. Powtarzamy to samo z resztą składników. Ostatnią częścią kremu orzechowego okładamy całe ciasto, również boki. Możemy polać jej jeszcze rozpuszczoną czekoladą i posypać wiórkami kokosowymi. Ciasto jest najlepsze gdy postoi przynajmniej jeden dzień. Calzone (Włochy)

Ciasto:

450 g mąki pszennej
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki drożdży suchych (8 g) lub 16 g świeżych
2 łyżki oliwy z oliwek
250 ml ciepłego mleka

Nadzienie:

4 łyżki oliwy extra vergine
2 cebule, drobno pokrojone
2 ząbki czosnku, posiekane
220 g pieczarek, pokrojonych
220 g szynki, pokrojonej
2 łyżki posiekanego oregano
sól i pieprz do smaku
4 łyżki gęstego sosu pomidorowego
220 g świeżego parmezanu
jajko roztrzepane do posmarowania



Nadzienie: Na patelni rozgrzać oliwę. Dodać cebulę i czosnek, podsmażyć do miękkości (około 8 minut) . Dodać grzyby, smażyć kolejne kilka minut. Ściągnąć patelnię z palnika, dodać pokrojoną szynkę, oregano i przyprawy. Odstawić.
Ciasto: Mąkę przesiać do miski, dodać sól, wmieszać drożdże (ze świeżymi zrobić wcześniej rozczyn). Zrobić w środku dołek, wlać mleko i oliwę. Wyrobić ciasto, aż będzie miękkie i gładkie; uformować w kulę, naoliwić, umieścić w naczyniu przykryć ręczniczkiem. Pozostawić do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto jeszcze raz wyrobić, podzielić na 4 części. Każdą z nich rozwałkować na koło o średnicy 20 cm. Połowę każdego koła smarować sosem pomidorowym, nałożyć nadzienie, zostawiając około 1 cm wolnego od brzegu. Posypać startym serem. Brzegi posmarować wodą (jednak nie jest to konieczne, gdyż ciasto lepi się idealnie), zgiąć w połowie, uformować pieroga. Brzegi dobrze skleić. Pierogi ułożyć na blaszce. Posmarować roztrzepanym jajkiem. Nie ma konieczności pozostawiania do kolejnego wyrośnięcia.
Piec w temp. 200ºC przez około 25 minut, aż do mocnego zarumienienia, podawać ciepłe.