Wypracowanie z historii

10 najważniejszych Inwestycji Edwarda Gierka.

approveTa praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 10.05.2024 o 11:03

Rodzaj zadania: Wypracowanie z historii

Streszczenie:

Edward Gierek to postać z historii Polski, której rządy pełne były kontrowersji. Jego okres władzy wiązał się z licznymi inwestycjami, m.in. Huta Katowice, COP, elektrownie czy osiedla mieszkaniowe, mające wpłynąć na rozwój kraju. 🤔

Edward Gierek jest postacią, która w historii Polski pełni bardzo specyficzną rolę. Przyszedł do władzy w 197 roku, zostając I sekretarzem KC PZPR, zastępując Władysława Gomułkę. Jego rządy są kojarzone z wielkimi inwestycjami i modernizacją kraju, chociaż również z rosnącymi długami zagranicznymi i problemami gospodarczymi, które zaczęły się ujawniać pod koniec jego epoki. Poniżej przedstawiam 10 wybranych inwestycji, które miały kluczowe znaczenie w czasach jego sekretariatu.

1.

Huta Katowice

- jedna z największych inwestycji przemysłowych tamtego czasu, która miała na celu zwiększenie produkcji stalowych wyrobów niezbędnych dla przemysłu ciężkiego. Rozpoczęcie budowy w 1972 roku symbolizuje rozwój polskiego przemysłu ciężkiego.

2.

Centralny Okręg Przemysłowy (COP)

- choć jego rozwój został zapoczątkowany przed II wojną światową, znaczną rozbudowę przeprowadzono za czasów Gierka, koncentrując się na przemyśle maszynowym, samochodowym i chemicznym.

3.

Elektrownia kozienicka i elektrownia Bełchatów

- te dwa gigantyczne projekty energetyczne miały za zadanie zaspokoić rosnące zapotrzebowanie energetyczne Polski. Bełchatów, uruchomiony w 1975 roku, jest do dziś jedną z największych elektrowni węglowych na świecie.

4.

Polska Żegluga Morska

- rozbudowa floty handlowej i pasażerskiej, co pozwalało na rozwój polskiego handlu zagranicznego i turystyki.

5.

Warszawska Hala Ludowa

- jej budowa miała na celu dostarczenie nowoczesnej przestrzeni dla różnego rodzaju wydarzeń, od targów po koncerty i kongresy.

6.

Osiedla mieszkaniowe

- wizja Gierka zakładała przede wszystkim poprawę warunków życiowych Polaków, stąd planowana i realizowana była masowa budowa osiedli mieszkaniowych, zwłaszcza na dużych osiedlach takich jak Ursynów czy Tarchomin w Warszawie.

7.

Nowa Huta

- rozbudowa tej dzielnicy Krakowa była kontynuowana także w latach 70., stając się symbolem socjalistycznej modernizacji i industrializacji.

8.

Zachodnia Obwodnica Wałbrzycha

i inne drogi – rozbudowa infrastruktury drogowej miała na celu poprawienie komunikacji i integracji różnych części kraju, co wpisywało się w ideę równomiernego rozwoju.

9.

Port lotniczy imienia Lecha Wałęsy w Gdańsku

- choć główne prace zostały zakończone po jego kadencji, był to projekt, który rozpoczął się za jego rządów, przyczyniając się później do rozwoju turystyki i handlu zagranicznego.

10.

Kanał Augustowski

- modernizacja tego historycznego kanału miała nie tylko znaczenie ekonomiczne, ale i turystyczne, co świadczy o próbach stworzenia bardziej zróżnicowanej gospodarki.

Era Edwarda Gierka, mimo kontrowersji, była czasem, gdy Polska doświadczyła znaczących przemian infrastrukturalnych i industrialnych. Choć wiele z tych projektów pociągnęło za sobą ogromne długi, które obciążały polską gospodarkę na długie lata, to jednak doprowadziły one również do czasowego wzrostu standardu życia i modernizacji kraju.

Napisz za mnie wypracowanie z historii

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się