Wypracowanie

Charakterystyka Santiago z "Starego człowieka i morze"

approve Ta praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 12.04.2024 o 13:57

Rodzaj zadania: Wypracowanie

Streszczenie:

✅ Santiago, stary kubański rybak, walka z losiem, godność w obliczu porażek, relacja z morzem i miecznikiem. Hemingway ukazuje siłę ludzkiego ducha.

Santiago, główny bohater powieści Ernesta Hemingwaya "Stary człowiek i morze", jest starym kubańskim rybakiem, którego życie odzwierciedla ciągłą walkę z przeciwnościami losu. Mimo swojego podeszłego wieku i zmagań z niesprzyjającym życiem, jego postać emanuje wytrwałością, odwagą i nieugiętym duchem.

Santiago od dawna mierzy się z niepowodzeniami. Od 84 dni nie złowił żadnej ryby, co w jego społeczności rybackiej jest równoznaczne z hańbą i niepowodzeniem. Jego długotrwała niemoc sprawia, że inni rybacy postrzegają go jako pechowca. W dżentelmeńskim zachowaniu i stoickim przyjęciu niepowodzeń Santiago demonstruje, że charakter jest ważniejszy niż rezultat jego działań. Zachowuje godność wobec drwin i współczucia zarówno ze strony dorosłych, jak i młodszych rybaków.

Santiago ma silną więź z przyrodą, którą obserwuje z ogromnym szacunkiem i zrozumieniem. Jego relacja z morzem, które dla wielu jest tylko źródłem pożywienia lub przestrzenią do pracy, jest głęboko osobista. Nazywa je "la mar", używając żeńskiego rodzajnika, co w języku hiszpańskim jest formą czułości. Morze jest dla niego żywym bytem, pełnym tajemnic i piękna, jednocześnie dającym i odbierającym życie.

Relacja Santiago z wielkim miecznikiem, którego próbuje złowić, jest kluczowym elementem opowieści, ukazującym jego szacunek do rywalizacji, siły i piękna przyrody. Mimo wyczerpującej i bolesnej walki z rybą, stary rybak nie traci szacunku do swojego przeciwnika. Wyraża swój podziw, nazywając go "bratem" i "wspaniałym stworzeniem". Walka z miecznikiem staje się dla niego próbą siły, determinacji i własnych ograniczeń.

Santiago jest wytrwały i nie daje się zastraszyć niepowodzeniom. Jego niezachwiana wiara w swoje umiejętności i siłę jest kluczowym czynnikiem, który pozwala mu przetrwać. Nawet gdy wraca do domu bez ryby, pokonany przez rekiny, które pozbawiły go fizycznych dowodów swojego triumfu, uosabia zwycięstwo ducha nad materią.

Santiago, mimo swojej fizycznej słabości, emanuje wewnętrzną siłą. Jest to postać, której duch nie został pokonany przez lata, przeciwności, ani nawet przez śmierć ryby, którą tak dzielnie zdołał złowić. Jego historia to przypowieść o godności, wartościach i nieustępliwości, które pozwalają zmagać się z najcięższymi wyzwaniami życia. Santiago udowadnia, że prawdziwa porażka nie leży w porażce, ale w braku próby i kapitulacji przed przeciwnościami losu. Hemingway, przedstawiając postać Santiago, przekazuje uniwersalny przekaz o sile ludzkiego ducha, który inspiruje czytelników na całym świecie.

Napisz za mnie wypracowanie

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się