Wypracowanie

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać"- E. Hemingway "Stary człowiek i morze"

approveTa praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 15.05.2024 o 10:37

Średnia ocena:5 / 5

Rodzaj zadania: Wypracowanie

Streszczenie:

Opowiadanie "Stary człowiek i morze" Ernesta Hemingwaya ukazuje siłę ludzkiego ducha w obliczu trudności, pokazując, że człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać. 📚✅

Ernest Hemingway, jeden z najbardziej znanych pisarzy XX wieku, w swoim opowiadaniu "Stary człowiek i morze" porusza tematy niezniszczalności ludzkiego ducha i walki z przeciwnościami losu. Znane stwierdzenie "Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać" znajduje pełne odzwierciedlenie w tej historii, ilustrując siłę i determinację ludzkiego umysłu w obliczu nieuchronnej porażki czy trudności. Opowiadanie to, które zdobyło zarówno Nagrodę Pulitzera, jak i przyczyniło się do otrzymania przez Hemingwaya Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, stawia czytelnika przed przemyśleniami na temat niezłomności ludzkiego ducha.

Głównym bohaterem opowiadania jest Santiago, stary rybak z Kuby, który przez ostatnie osiemdziesiąt dni nie złowił ani jednej ryby. Hemingway kreuje jego postać nie tylko jako doświadczonego rybaka, ale również jako osobę zmagającą się z fizycznymi ograniczeniami swojego starzejącego się ciała. Santiago jest opisany jako człowiek mocno podupadły na zdrowiu, z poranionymi rękami i słabymi kolanami, co stawia go przed jeszcze większymi trudnościami w jego codziennych zmaganiach.

Jednak mimo tych trudności, Santiago wykazuje niezwykły hart ducha i determinację. Przykładem jest jego nieugięta wola, by wciąż wypływać na morze pomimo niepowodzeń. Jego słowa "Stary jest teraz bezwzględnie i ostatecznie salao, co jest najgorszą formą określenia pechowy" nie wpływają na jego niezłomną postawę i determinację, by dowieść swojej wartości.

Santiago traktuje morze z wielkim szacunkiem, rozumiejąc jego niewyobrażalną potęgę, lecz równocześnie wciąż podejmuje walkę. Kiedy w końcu udaje mu się złowić ogromnego marlina, jest to początek jego ostatecznej próby. Walka z rybą jest symboliczna — stanowi starcie człowieka z naturą, które trwa kilka dni, podczas których starzec jest ciągnięty daleko w morze. Wysiłek, jaki wkłada Santiago w tę walkę, przywołuje na myśl herosów z mitologii klasycznej, którzy stawali naprzeciw siłom przekraczającym ludzkie możliwości.

Społeczność, w której żyje Santiago, z czasem spisała go na straty z uwagi na jego liczne niepowodzenia w łowieniu ryb. Jedyną osobą, która wierzy w starca, jest młody chłopiec o imieniu Manolin. Relacja między Santiago a Manolinem jest formą wsparcia i przyjaźni, która dodaje starcowi sił do walki. Manolin z oddaniem troszczy się o Santiago, widząc w nim nie tylko nauczyciela, ale również mentora i przyjaciela.

Pomimo ostatecznej porażki, jaką jest ogryzienie marlina przez rekiny, Santiago nie jest całkowicie przegrany. Chociaż wraca na wyspę tylko ze szkieletem ryby, zachowuje swoją godność i respekt społeczności. Szkielet marlina staje się symbolem moralnej wygranej Santiago, który udowodnił, że jest w stanie stanąć do walki, której mało kto by się podjął.

Wewnętrzna walka Santiago, jego uczucia i ambicje, które nieraz zderzają się z rzeczywistością, stanowią istotny element opowiadania. Wspomnienia o czasach młodości, zwłaszcza o lwach, które widział na wybrzeżach Afryki, stają się dla niego symbolem siły i determinacji, które wciąż nosi w sobie. Pomimo wszelkich fizycznych trudności, Santiago nigdy nie rezygnuje z marzeń i ambicji, co dowodzi jego wewnętrznej siły.

Po powrocie na wyspę, mimo fizycznego zniszczenia, Santiago ponownie wypływa na morze. Ten gest pokazuje, że nigdy się nie poddał, mimo że został pokonany fizycznie. Jego duch pozostaje niezłomny, a swoim postępowaniem udowadnia, że życie człowieka, który pragnie zachować godność i szacunek, jest ciągłą walką.

W szerszym kontekście literackim, stwierdzenie "Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać" można rozpatrywać również na przykładach literatury okresu wojennego i reżimowego, gdzie bohaterowie często stawiali czoła nieprzezwyciężonym trudnościom, zachowując przy tym swoją godność i człowieczeństwo. Postawa Santiago w opowiadaniu Hemingwaya dowodzi, że mimo wielkich przeciwności losu, człowiek może przetrwać duchowo nienaruszony.

W podsumowaniu, Santiago jest symbolem człowieka, który mimo zniszczeń fizycznych i materialnych zachowuje siłę ducha. Jest obrazem odważnego rybaka, który nie jest w stanie się poddać, walcząc do samego końca. Literatura, zwłaszcza w twórczości Hemingwaya, często ukazuje nieustanną walkę człowieka z naturą i samym sobą, wskazując na niezłomność ludzkiego ducha jako najważniejszej cechy. Santiago mógł być zniszczony na poziomie fizycznym, ale duchowo zawsze pozostał niepokonany.

Napisz za mnie wypracowanie

Oceny użytkowników i nauczycieli:

Średnia ocena:5 / 5

Wypracowanie jest bardzo dobrze napisane i udanie analizuje główne motywy i tematy opowiadania "Stary człowiek i morze" E.

Ocena:5/ 5

Hemingwaya. Uczeń świetnie przedstawia postać Santiago jako symbol niezłomności ludzkiego ducha w obliczu trudności losu, odnosząc się do różnych aspektów jego walki, relacji z Manolinem oraz symboliki ryby czy morza. Analiza wewnętrznej walki Santiago, jego siły ducha i determinacji jest bardzo głęboka i przemyślana, co świadczy o zrozumieniu lektury. Dobrze też, że uczeń odnosi się do szerszego kontekstu literackiego i historycznego, sięgając po przykłady bohaterów literatury wojennej. Jest to bardzo dobry tekst, który wykazuje wysoki poziom w analizie literackiej, interpretacji tekstu oraz w konstruowaniu argumentacji. Świetna praca!

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się