50 ciekawostek o Quenticie Tarantino

Rodzaj filmu: Oscarowy

Streszczenie:

­čÄąÔşÉ Quentin Tarantino, jeden z najbardziej znanych i wp┼éywowych re┼╝yser├│w Hollywood, tworzy unikalne filmy pe┼éne niesamowitych dialog├│w i akcji. Jego kontrowersyjna tw├│rczo┼Ť─ç zawiera wiele ciekawostek, a┼╝ 50 z nich zosta┼éo przedstawionych w tej pracy. #Film ­čÄČ

Quentin Tarantino jest jednym z najbardziej znanych i wp┼éywowych re┼╝yser├│w Hollywood. Jego filmy s─ů pe┼éne unikalnego stylu, niesamowitych dialog├│w i dynamicznej akcji. Jednak opr├│cz talentu re┼╝yserskiego, mo┼╝na odkry─ç wiele ciekawostek zwi─ůzanych z tym kontrowersyjnym tw├│rc─ů. Oto 50 ciekawostek na temat Quentina Tarantino: 1. Quentin Tarantino urodzi┼é si─Ö 27 marca 1963 roku w Knoxville, Tennessee. 2. Jego matka pracowa┼éa jako piel─Ögniarka, a ojciec jako akwizytor. 3. Tarantino jest mieszank─ů w┼éosko-irlandzk─ů. 4. Jego pierwsze filmy kr─Öcone by┼éy na kamer─Ö Super 8. 5. W m┼éodo┼Ťci pracowa┼é w wideo wypo┼╝yczalni, co pozwoli┼éo mu na pog┼é─Öbienie swojej wiedzy o kinie. 6. W 1987 roku Tarantino u┼╝ycza┼é swojego g┼éosu postaci w kultowym filmie animowanym "Akira". 7. Jego debiutancki film fabularny to "W┼Ťciek┼ée psy" (1992). 8. Tarantino znany jest r├│wnie┼╝ ze swojego charakterystycznego wygl─ůdu, zawsze nosi czarne okulary i cz─Östo jest ubrany sportowo. 9. Jego drugi film, "Pulp Fiction" (1994), przyni├│s┼é mu ogromny sukces i zdoby┼é Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. 10. Jest znany ze swojego nietypowego sposobu pisania scenariuszy, kt├│rego efektem s─ů niesamowite dialogi. 11. Tarantino jest r├│wnie┼╝ znanym kolekcjonerem film├│w, ma jedn─ů z najwi─Ökszych prywatnych kolekcji na ┼Ťwiecie. 12. Jego filmy cz─Östo zawieraj─ů motywy przemocy, niespodziewane zwroty akcji oraz odwo┼éania do popkultury. 13. Tarantino cz─Östo re┼╝yseruje te┼╝ filmy, kt├│re napisa┼é, jednak nie zawsze jest producentem. 14. Jego film "Jackie Brown" (1997) by┼é adaptacj─ů powie┼Ťci Elmore'a Leonarda. 15. W 2003 roku Tarantino postanowi┼é wyre┼╝yserowa─ç czwart─ů cz─Ö┼Ť─ç popularnej serii "Kiedy dzwoni nieznajomy", zatytu┼éowan─ů "Kill Bill: Volume 1". 16. W 2007 roku zaprezentowa┼é film "Death Proof", kt├│ry by┼é cz─Ö┼Ťci─ů projektu "Grindhouse" wraz z filmem Roberta Rodrigueza. 17. Jego film "B─Ökarty wojny" (2009) zdoby┼é Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. 18. Tarantino w 2012 roku nakr─Öci┼é western "Django" w re┼╝yserii, inspirowany spaghetti westernami. 19. Quentin Tarantino cz─Östo wybiera znanych piosenek do swoich film├│w, kt├│re dodaj─ů im niepowtarzalnego klimatu. 20. Wszystkie filmy Tarantino nosz─ů charakterystyczne dla niego cechy stylu, takie jak przerywniki akcji, niew┼éa┼Ťciwe u┼╝ycie s┼é├│w czy retro estetyka. 21. Jego filmy cz─Östo zawieraj─ů mn├│stwo krwi i brutalnych scen. 22. Quentin Tarantino trzykrotnie otrzyma┼é nagrod─Ö BAFTA dla najlepszego re┼╝ysera, za filmy "Pulp Fiction", "B─Ökarty wojny" i "Once Upon a Time... in Hollywood". 23. Jest r├│wnie┼╝ pisarzem i scenarzyst─ů, a kilka jego niewykorzystanych scenariuszy zosta┼éo sprzedanych i wydanych jako powie┼Ťci. 24. Podobno Tarantino planuje przej┼Ť─ç na emerytur─Ö po zrealizowaniu 10 film├│w. 25. Jest znanym fanem kina i ma ogromn─ů wiedz─Ö na temat r├│┼╝nych gatunk├│w filmowych i re┼╝yser├│w. 26. Jego ulubionym polskim re┼╝yserem jest Roman Pola┼äski. 27. Tarantino cz─Östo wyst─Öpuje w swoich filmach w mniejszych rolach, takich jak cameo. 28. Jego d┼éuga┼éow┼éosa siostra, Tanya Tarantino, by┼éa modelem dla jednego z bohater├│w w filmie "Reservoir Dogs" (1992). 29. Tarantino jest mi┼éo┼Ťnikiem muzyki, a w niekt├│rych jego filmach mo┼╝na us┼éysze─ç utwory takich artyst├│w jak David Bowie czy Ennio Morricone. 30. W 2007 roku Quentin Tarantino zosta┼é przyj─Öty do jury na 60. Mi─Ödzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. 31. Quentin Tarantino mia┼é swoje miejsce w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd. 32. Tarantino jest dobrze zaprzyja┼║niony z aktorem Samuel'em L. Jacksonem, kt├│ry wyst─ůpi┼é w wielu jego filmach. 33. Jego ostatnim filmem jest "Once Upon a Time... in Hollywood" (2019), kt├│ry zdoby┼é Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. 34. Jako re┼╝yser, Tarantino ma unikaln─ů zdolno┼Ť─ç do budowania napi─Öcia i tworzenia niezapomnianych scen. 35. Tarantino jest te┼╝ znany ze swojej mi┼éo┼Ťci do kina retro i cz─Östo korzysta ze styl├│w i motyw├│w z lat 60. i 70. 36. Jest r├│wnie┼╝ zagorza┼éym fanem film├│w kung fu i cz─Östo wprowadza elementy tej sztuki walki do swoich film├│w. 37. Quentin Tarantino cieszy si─Ö ogromn─ů popularno┼Ťci─ů w┼Ťr├│d fan├│w kina na ca┼éym ┼Ťwiecie. 38. Jego filmy zdoby┼éy wiele nagr├│d i nominacji, zar├│wno krajowych, jak i mi─Ödzynarodowych. 39. Tarantino jest r├│wnie┼╝ znany ze swojej umiej─Ötno┼Ťci tworzenia z┼éo┼╝onych postaci, kt├│re s─ů jednocze┼Ťnie moralnie trudne do zrozumienia. 40. Cz─Östo nawi─ůzuje w swoich filmach do innych dzie┼é sztuki, zar├│wno filmowych, jak i literackich. 41. Quentin Tarantino nie boi si─Ö porusza─ç trudnych temat├│w, takich jak rasizm, przemoc czy niesprawiedliwo┼Ť─ç spo┼éeczna. 42. Jego jednym z najwa┼╝niejszych film├│w jest "Inglourious Basterds" (2009), w kt├│rym przedstawia alternatywn─ů histori─Ö II wojny ┼Ťwiatowej. 43. Tarantino jest r├│wnie┼╝ re┼╝yserem teledysk├│w, m.in. do piosenki "Gun" zespo┼éu Mika. 44. Jest znany z niecodziennych opowie┼Ťci, kt├│re anga┼╝uj─ů widza i trzymaj─ů go w napi─Öciu przez ca┼éy film. 45. Quentin Tarantino cz─Östo przedstawia bohater├│w, kt├│rzy s─ů na granicy praworz─ůdno┼Ťci lub znajduj─ů si─Ö po tamtej stronie prawa. 46. Jego filmy s─ů cz─Östo dystrybuowane przez studia filmowe Miramax oraz The Weinstein Company. 47. Tarantino jest znany ze swojej sk┼éonno┼Ťci do kr─Öcenia d┼éugich scen dialogowych, kt├│re s─ů r├│wnie emocjonuj─ůce jak sceny akcji. 48. Quentin Tarantino zawsze jest blisko swoich aktor├│w i cz─Östo wsp├│┼épracuje z tymi samymi osobami w swoich filmach. 49. Jego filmy maj─ů cz─Östo niekonwencjonaln─ů narracj─Ö, kt├│rej kolejno┼Ť─ç zdarze┼ä nie zawsze jest chronologiczna. 50. Quentin Tarantino jest jednym z najbardziej znanych i wp┼éywowych re┼╝yser├│w swojego pokolenia, a jego filmy z pewno┼Ťci─ů na zawsze zostan─ů w pami─Öci widz├│w.

Stwórz własne pomysły na filmy Oscarowy

Oceń:

Zaloguj si─Ö aby oceni─ç prac─Ö.

Zaloguj si─Ö