Rozprawka

Relacje dzieci w książce: "Ten obcy"

approveTa praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 29.04.2024 o 11:01

Rodzaj zadania: Rozprawka

Streszczenie:

W powieści "Ten obcy" autorstwa Ireny Jurgielewiczowej dzieci przeżywają różnorodne relacje, demonstrowane poprzez przyjaźń, konflikty i wsparcie. Praca pokaże, jak te relacje kształtują się i jak ważna jest akceptacja i solidarność. 🤔

W literaturze wiele utworów porusza temat relacji między dziećmi. Jeden z nich, „Ten obcy” autorstwa Ireny Jurgielewiczowej, skupia się na pokazaniu różnorodnych relacji między grupą dzieci, które spędzają wakacje nad jeziorem. Ulotne, ale głębokie przyjaźnie, konflikty, a także ukształtowanie lidera to tylko niektóre z aspektów, które warto przeanalizować.

W powieści „Ten obcy” głównymi bohaterami są czworo dzieci: Ula, Pestka, Marian oraz Julek, którzy spędzają wakacje nad jeziorem. Relacje między nimi wzbogaca pojawienie się tajemniczego Zenka, zwanego przez nich „obcym”. Przyjaźń, która powoli rodzi się między dzieciakami a Zenkiem, jest jednym z kluczowych elementów książki. Mimo że początkowo bohaterowie obawiają się nieznajomego i są do niego nieufni, z czasem zaczynają go akceptować. Ważną lekcją, jaką płynie z tej relacji, jest pokazanie, jak ważne jest pokonywanie własnych uprzedzeń i dawanie szansy innym.

Zenek, mimo problemów z prawem i trudnej przeszłości, okazuje się być niezastąpiony w trudnych chwilach. To on ratuje życie Julkowi, co ostatecznie przekonuje dzieci do jego osoby. Heroiczna postawa Zenka pokazuje, jak mylne mogą być pierwsze wrażenia i jak ważna jest głęboka analiza motywów działania innych. Bohaterowie uczą się, że współpraca i wzajemne wsparcie są kluczowe w budowaniu trwałej i silnej więzi.

Konflikty również są obecne w tej grupie. Widać to na przykładzie postaci uli, która przez swoją nieśmiałość i zamknięcie w sobie ma problemy z pełnym zaakceptowaniem Zenka. Jej postawa w wielu momentach książki znacząco wpływa na dynamikę grupy. Z kolei liderem, naturalnie wyróżniającym się w grupie, jest Marian. To on często podejmuje decyzje i kieruje działaniami grupy, co bywa źródłem konfliktów, ale też pomaga w organizacji pracy zespołowej.

Relacja między Ula a Zenkiem ukazuje również transformację – od strachu i niepewności, po akceptację i prawdziwą więź. Ula, która jest pierwotnie bardzo ostrożna, z czasem zaczyna doceniać obecność Zenka i jego istotny wkład w życie grupy.

Kolejną ważną kwestią jest fakt, jak dzieci radzą sobie z problemami zewnętrznymi, na przykład kłopotami Zenka z prawem. Pokazuje to, jak solidarność i gotowość do pomocy mogą przekształcić nawet najbardziej powierzchowną znajomość w prawdziwą przyjaźń. Wzajemne wsparcie i obrona Zenka przed zagrożeniami zewnętrznymi jest dowodem na głębokie wartości ugruntowane w grupie.

Podsumowując, relacje między postaciami w „Ten obcy” są skomplikowane i wielowymiarowe. Powieść ta pokazuje, że różnice w charakterach nie muszą być przeszkodą w tworzeniu trwałych więzi, a wspólnie przeżyte chwile mogą złączyć ludzi, czyniąc ich "nieobcymi". To ważne przesłanie dla każdego, kto szuka prawdziwej przyjaźni w obliczu uprzedzeń i stereotypów.

Napisz za mnie rozprawkę

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się