Rozprawka

Czy łatwiej pokonać trudności, dążąc do wymarzonego celu?

approveTa praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 9.04.2024 o 11:46

Rodzaj zadania: Rozprawka

Streszczenie:

Osiąganie marzeń jest kluczem do pokonywania trudności. Literatura pokazuje, że silny cel potrafi napędzić bohaterów do przekraczania własnych ograniczeń. 🤔✅

Osiąganie własnych marzeń i celów jest dla wielu z nas jednym z najważniejszych punktów w życiu. Niezależnie od tego, czy nasze aspiracje dotyczą osiągnięć zawodowych, sukcesu w dziedzinie sportu, sztuki czy realizacji osobistych pasji, każda droga do realizacji tych marzeń jest zazwyczaj wyboista i pełna przeszkód. W kontekście pokonywania tych trudności nasuwa się pytanie, czy posiadanie silnego, wymarzonego celu ułatwia przebrnięcie przez wszystkie trudne chwile. W literaturze wiele przykładów świadczy o tym, że właśnie determinacja i dążenie do spełnienia swoich marzeń potrafią być najlepszą motywacją do pokonywania trudności.

Weźmy pod uwagę klasykę literatury, na przykład „Don Kichot” Miguela de Cervantesa. Główny bohater, pomimo swej nieprzystosowanej do rzeczywistości postawy, nie poddaje się w dążeniu do realizacji swojego ideału rycerskiego. Jego marzenie o byciu rycerzem w świecie, który dawno odrzucił rycerskie wartości, napotyka na kolejne przeszkody i śmieszności. Jednak determinacja Don Kichota w dążeniu do celu, jakim jest przywrócenie świata rycerskich cnót, daje mu siłę do walki z wiatrakami, które symbolizują nie tyle fizyczne przeszkody, co bariery w jego własnym umyśle. To metaforyczne pokonywanie wiatraków pokazuje, że posiadanie celu może przenosić góry, nawet jeśli cały świat wątpi w sens naszych działań.

Podobnie w nowszych dziełach literackich, jak „Alchemik” Paulo Coelho, motyw dążenia do spełnienia własnego przeznaczenia i realizacji marzeń jest przedstawiony jako droga pełna trudności, ale i ostatecznych nagród. Główny bohater, Santiago, wyrusza w podróż, by odnaleźć skarb, który widział we śnie. Jego droga jest drogą pełną trudności, jednak każde przeciwności losu uczą go czegoś nowego o sobie samym i o świecie. To właśnie marzenie o skarbie, a później zrozumienie, że prawdziwy skarb to podróż i doświadczenia jakie zdobył, napędza go do pokonywania kolejnych przeszkód. W tym kontekście, aspiracje i marzenia Santiago stają się motorem napędowym do przekraczania własnych ograniczeń i rozwijania się.

Współczesna literatura młodzieżowa również nie brakuje przykładów na potwierdzenie, że marzenia ułatwiają pokonywanie trudności. Wiele powieści pokazuje młodych bohaterów, którzy dzięki swoim pasjom, dążeniu do spełnienia marzeń czy też wewnętrznemu przekonaniu o słuszności celu, są w stanie przezwyciężać trudności i osiągać zamierzone rezultaty.

Podsumowując, literatura na przestrzeni wieków dostarcza licznych przykładów bohaterów, którzy dzięki determinacji w dążeniu do swoich marzeń byli w stanie pokonać największe przeszkody. To pokazuje, że posiadanie silnego, wymarzonego celu może być nieocenionym źródłem motywacji umożliwiające przebrnięcie przez najtrudniejsze momenty na drodze do realizacji własnych aspiracji. Czy łatwiej pokonać każdą trudność, gdy dąży się do swojego wymarzonego celu? Literatura na to pytanie odpowiada twierdząco, podkreślając rolę marzeń i aspiracji w życiu każdego z nas.

Napisz za mnie rozprawkę

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się