Rozprawka

W każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych- analiza literacka

approveTa praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 23.04.2024 o 11:07

Rodzaj zadania: Rozprawka

Streszczenie:

W „Małym Księciu” autor ukazuje wartość i głębokie przesłanie tkwiące w każdym człowieku, podkreślając, że każdy zasługuje na szacunek i zrozumienie. 📚✨

W życiu codziennym często oceniamy innych przez pryzmat ich osiągnięć lub zachowań, rzadziej zastanawiając się nad ukrytymi zaletami, jakie mogą posiadać. Wielu autorów postanowiło poruszyć w swoich dziełach kwestię wartości tkwiącej w każdym człowieku, ukazując, że niezależnie od pozorów czy pierwszych wrażeń, każda osoba może w sobie skrywać coś, co zasługuje na podziw.

Na przykładzie „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry'ego można zauważyć głębokie przesłanie dotyczące wartości tkwiących w każdym z nas. Tytułowy Mały Książę podróżuje po różnych planetach, na których spotyka różne postacie, każda z nich reprezentuje inne wartości lub wady. Przez tę metaforyczną podróż, autor pokazuje nam, że każda postać, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się dziwna czy skrajnie negatywna, posiada pewne cechy czy przeżycia, które zasługują na zrozumienie i szacunek. Na przykład spotkany przez Małego Księcia biznesmen, który nieustannie liczy gwiazdy, uważając, że jest ich właścicielem, na pierwszy rzut oka może wydać się śmieszny i żałosny. Jednak refleksja nad jego zachowaniem pozwala zrozumieć jego osamotnienie i pragnienie, by mieć coś na własność, co jest czytelne i zrozumiałe dla każdego z nas. Ta postać, jak każda inna, zawiera coś, co mogłoby być przedmiotem podziwu – w tym przypadku jest to determinacja i konsekwencja.

Drugim utworem literackim, który chcę przytoczyć, jest "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery. Ania Shirley, sierota przygarnięta przez rodzeństwo Marillę i Matthew Cuthbertów, jest istotą pełną wyobraźni, pasji życia i optymizmu, mimo trudnych doświadczeń, które spotkały ją w dzieciństwie. Jej unikalne podejście do świata, zdolność do znajdowania piękna w najprostszych rzeczach oraz niezłomność w dążeniu do celów mogą być nie tylko źródłem inspiracji, ale także obiektem głębokiego podziwu. Ania zasługuje na uznanie nie tylko za swoje postępowanie, ale także za sposób, w jaki potrafi zarażać otoczenie pozytywnym nastawieniem i siłą woli.

Oba te dzieła ukazują, jak różnorodne przyczyny mogą skłaniać nas do podziwiania innych ludzi. Nie zawsze muszą to być wielkie czyny czy heroiczne postawy, czasem wystarczy prostota, determinacja, a nawet sposób, w jaki ktoś radzi sobie z codziennością. Choć każda z opisanych postaci jest różna, to jednak łączy je jedno – każda z nich posiada cechy, które zasługują na uznanie i podziw. Świadomość tej różnorodności i wartości, jakie niesie każda osoba, jest ważnym przesłaniem dla czytelnika, uczącym empatii, szacunku oraz umiejętności dostrzegania pozytywów w innych ludziach. Każda książka, każda historia i każda postać literacka niosą z sobą przekaz, który może pomóc nam lepiej zrozumieć ten uniwersalny aspekt ludzkiej natury.

Napisz za mnie rozprawkę

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się