Rozprawka

Co determinuje postępowanie człowieka w ważnych i trudnych sytuacjach? Analiza literacka

approve Ta praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 17.04.2024 o 18:03

Rodzaj zadania: Rozprawka

Streszczenie:

Literatura analizuje postępowanie człowieka w trudnych sytuacjach, jak w "Zbrodni i karze" i "Weselu", pokazując wpływ wartości, społeczeństwa i moralności🤔.

Postępowanie człowieka w ważnych i trudnych sytuacjach jest kwestią, nad którą zastanawiali się filozofowie, psychologowie i literaci na przestrzeni wieków. W literaturze bardzo często znajdujemy przykłady, które analizują motywy działania postaci w ekstremalnych warunkach. Dwie szczególnie interesujące pozycje, które poddają tę kwestię szczegółowemu rozważaniu, to "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Choć dzieła te osadzone są w zupełnie różnych realiach i kulturach, oba podkreślają wpływ społeczeństwa, moralności, ambicji oraz przeszłości na zachowanie ludzi.

"Zbrodnia i kara" to powieść, w której główny bohater – Rodion Raskolnikow, znajduje się w ekstremalnej sytuacji finansowej i moralnej. Postanawia on zamordować i okraść starą lichwiarkę, przekonując samego siebie, że jest to usprawiedliwione przez wyższe cele, jakimi są jego dalsze edukacja i możliwość pomocy biednym. Jednak Dostojewski pokazuje, że prawdziwym motorem jego działania jest duma i przekonanie o własnej wyjątkowości, które umożliwiają mu ignorowanie moralnych ograniczeń. To zaś prowadzi go do psychicznego i emocjonalnego upadku. Zatem, postępowania Raskolnikowa w trudnej sytuacji finansowej i życiowej determinują zarówno jego ambicje i duma, jak i wpływ społeczeństwa, które nakłada presję na jednostkę, by osiągnęła sukces za wszelką cenę.

Natomiast "Wesele" Wyspiańskiego ukazuje postępowanie ludzi w trudnej sytuacji narodowej i tożsamościowej. Przez pryzmat wesela chłopa i inteligentki autor przedstawia szeroki przekrój społeczeństwa polskiego u schyłku XIX wieku, pokazując, jak różne postawy wobec polskiej sytuacji politycznej kształtują zachowania postaci. Choć każdy z gości weselnych pragnie odzyskania niepodległości dla Polski, to jednak w przełomowym momencie okazuje się, że większość z nich nie jest gotowa na poświęcenia i czyny. Staśko i chochoł symbolizują w dramacie siły, które mogą zainspirować do działania, ale wysiłek ten jest blokowany przez bierną postawę i brak jedności. Daje to do zrozumienia, że postępowanie człowieka w ważnych i trudnych sytuacjach determinowane jest przez głęboko zakorzenione przekonania i wartości, lecz także przez strach przed konsekwencjami oraz przez brak determinacji i jedności w działaniu.

"Zbrodnia i kara" i "Wesele" pomimo różnic kontekstowych, oba podkreślają rolę indywidualnych cech i racjonalizacji w decyzjach podejmowanych przez ludzi w momentach kryzysowych. Zarówno Raskolnikow, jak i bohaterowie "Wesela" stają przed koniecznością podjęcia decyzji, które są dla nich przełomowe. Choć ich wybory są różne, obie sytuacje pokazują, że w trudnych momentach to nie tylko osobiste cechy charakteru decydują o działaniach, ale również ciężar społecznych, moralnych i narodowych oczekiwań.

Podsumowując, determinacja postępowania człowieka w ważnych i trudnych sytuacjach jest złożona i wielowymiarowa. Literatura oferuje nam bogaty wgląd w to, jak mieszanka osobistych przekonań, presji społecznych oraz moralnych dylematów kształtuje ludzkie zachowania w obliczu wyzwań, przedstawiając uniwersalne pytania o naturę człowieka, jego wolność wyboru oraz odpowiedzialność za swoje postępowanie.

Napisz za mnie dowolne zadanie domowe jako Rozprawka

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się