Rozprawka

Wybór postawy życiowej, a skuteczność w realizacji celu.

approve Ta praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 1.05.2024 o 10:27

Rodzaj zadania: Rozprawka

Streszczenie:

Analiza postaw bohaterów literackich (Santiago, Raskolnikow, Lisbeth) pokazuje, jak wybór filozofii życiowej wpływa na osiąganie celów i sukcesów. 🤔

Wybór postawy życiowej i przyjęcie konkretnej filozofii bytu wyraźnie oddziałują na osiąganie życiowych sukcesów. Analizując to zagadnienie, warto odwołać się do literatury, która obfituje w przykłady postaci, które na różne sposoby podchodzą do wyzwań i walczą o swoje cele. Na przykładzie bohaterów takich jak Samuel Beckett ze swoim słynnym stwierdzeniem „Spróbuj. Nie uda się. Nie szkodzi. Spróbuj jeszcze raz. Nie uda się znów. Nie szkodzi. Spróbuj jeszcze raz.”, można dostrzec, jak determinacja i wytrwałość mogą wpływać na realizację aspiracji.

Przyjrzyjmy się bliżej postaciom literackim, które różnymi ścieżkami dążą do swoich celów. Pierwszym przykładem może być Santiago z "Starego człowieka i morza" Ernesta Hemingwaya. Stary rybak, mimo wielu nieudanych wypraw, nie traci wiary i nadziei w złowienie wielkiej ryby. Jego postawa życiowa, charakteryzująca się niezłomnością i wytrwałością, ostatecznie prowadzi do osiągnięcia sukcesu, choć spełniony cel przybiera inną formę, niż się spodziewał. Santiago udowadnia, że wytrwałość i determinacja są kluczowe w dążeniu do realizacji swoich marzeń, mimo wielu przeciwności.

Zupełnie inna postawa życiowa jest reprezentowana przez postać Rodiona Raskolnikowa z "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego. Młody człowiek, kierujący się teorią o "ludziach nadzwyczajnych", postanawia, że jest uprawniony do zamordowania starej lichwiarki. Jego początkowe przekonanie, że cel uświęca środki, stopniowo ulega erozji pod wpływem wewnętrznego konfliktu i poczucia winy. Raskolnikow, choć ostatecznie próbuje odnaleźć drogę do odkupienia, pokazuje, jak złe wybory etyczne i moralne mogą prowadzić do destrukcji zarówno własnej osoby, jak i otoczenia.

Natomiast Lisbeth Salander z serii książek Stiega Larssona "Millennium" to bohaterka, której niestandardowe metody i bunt przeciwko zasadom społecznym niestandardowo prowadzą do osiągnięcia sprawiedliwości. Jej postawa życiowa, która jest mieszanką cynizmu, niezależności i inteligencji, pozwala jej na skuteczne manipulowanie sytuacjami i ludźmi w celu osiągnięcia sprawiedliwości. Lisbeth staje się przykładem tego, że niekonwencjonalne podejście do życia i problemów również może być skuteczne w dążeniu do realizacji celów.

Każda z tych postaci, chociaż różni się od siebie znacząco, demonstruje ważność wyboru postawy życiowej. Santiago, Raskolnikow i Salander ukazują, jak dużą rolę w osiąganiu sukcesu odgrywa indywidualne podejście do życia, własnych przekonań oraz metod działania. W literaturze, jak w życiu, każdy wybór niesie za sobą konsekwencje, a sposób, w jaki podejmiemy nasze decyzje, kształtuje naszą efektywność w realizacji życiowych celów. Rozpatrywanie tych kwestii w kontekście literackich dzieł podkreśla uniwersalność problemu wyboru postawy życiowej i jego wpływ na efektywność działania.

Napisz za mnie dowolne zadanie domowe jako Rozprawka

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się