Rozprawka

Czy warto bronić tego co jest dla nas ważne? "Kamienie na szaniec", 'Quo vadis"

approve Ta praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 29.04.2024 o 11:44

Rodzaj zadania: Rozprawka

Streszczenie:

Literatura polska przedstawia dzieła, w których bohaterowie walczą z ogromnym trudem o ważne wartości, takie jak wolność, honor czy miłość, pokazując, że obrona wartości jest kluczowa dla zachowania ludzkiej godności. 📚✅

W dzisiejszych czasach, kiedy życie zdaje się pędzić coraz szybciej, a wiele wartości ulega przewartościowaniu, warto zastanowić się nad tym, co jest dla nas naprawdę ważne. W literaturze polskiej nie brakuje dzieł, które podejmują temat obrony osobistych oraz narodowych wartości. Dwa z nich, "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego oraz "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, w inspirujący sposób ukazują, jak postacie literackie uparcie walczą o to, co dla nich najważniejsze – o wolność, honor, miłość i prawo do godności.

"Kamienie na szaniec" to opowieść o młodych harcerzach związanych z polskim ruchem oporu podczas II wojny światowej. Alek, Rudy i Zośka nie tylko walczyli o wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej, ale także o zachowanie własnych wartości takich jak przyjaźń, lojalność i poświęcenie. Ich działalność, choć przesiąknięta niebezpieczeństwem i niepewnością, była dowodem na to, że warto bronić tego, co jest dla nas ważne, nawet poświęcając najwyższą cenę - własne życie. Ich opór, mimo ciężkich strat, był wyrazem głębokiego przekonania o słuszności obrony moralnych i etycznych wartości.

Z kolei "Quo Vadis" prezentuje postać Winicjusza, młodego rzymskiego patrycjusza, który początkowo kieruje się głównie porywami serca i egoistyczną pasją. Jednak pod wpływem spotkania z Ligią, chrześcijanką, zaczyna dostrzegać głębsze znaczenia życia, które kiedyś wydawało mu się tylko grą o władzę, rozkosz i przyjemności. Dla Ligii ważniejsze jest życie według zasad chrześcijan, za co jest gotowa ponieść nawet śmierć. Postawa dziewczyny wpływa na Winicjusza, który zaczyna zmieniać swoje życie i również dostrzega wartość obrony wyższych wartości. Przemiana Winicjusza jest przykładem, jak obrona ważnych wartości może prowadzić do głębokich zmian w jednostce, a nawet przyczynić się do zmiany historii czy społeczeństwa.

Obydwa te dzieła pokazują, że obrona wartości, nawet w obliczu ogromnego niebezpieczeństwa i ofiar, jest nie tylko możliwa, ale i kluczowa dla zachowania ludzkiej godności i sensu życia. Historie Alka, Rudego, Zośki oraz Winicjusza i Ligii są żywym dowodem na to, że walka o to, co ważne, choć często tragiczna, jest także źródłem nadziei i potwierdzeniem siły ludzkiego ducha.

Podsumowując, warto bronić tego, co jest dla nas ważne. Mogą to być wartości takie jak wolność, przyjaźń, miłość, czy też prawo do własnych przekonań. Literatura polska obfituje w przykłady postaci, które, niezależnie od konsekwencji, wybierają trudną drogę obrony tych wartości. Przykłady te mogą służyć za inspirację i przestrogi w naszym własnym życiu, w którym codziennie dokonujemy wyborów dotyczących tego, co najważniejsze.

Napisz za mnie rozprawkę

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się