Rozprawka

Czy warto być bohaterem? Jakie konsekwencje poniosły za swój heroizm? Odwołaj się do "Antygona" i "Konrada Wallenroda"

approveTa praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 29.11.2023 o 18:06

Rodzaj zadania: Rozprawka

Streszczenie:

Czy warto być bohaterem? Z analizy "Antygony" i "Konrada Wallenroda" wynika, że heroizm niesie tragiczne konsekwencje. Jednak wartość czynu polega na głębi przekonania i poświęceniu. Odpowiedź zależy od naszych wartości i gotowości stawienia czoła konsekwencjom. 💪✨

Czy warto być bohaterem? Jakie konsekwencje poniosły za swój heroizm? Prostując spojrzenie na dwa klasyczne dzieła literackie - "Antygonę" i "Konrada Wallenroda" - nie sposób nie zawrócić uwagi na powrót tej tematyki we współczesnym świecie, gdzie bohaterstwo i ofiara często wchodzą w kolizję z życiem codziennym.

Zacznijmy od tragedii Sofoklesa, "Antygony", w której tytułowa bohaterka podejmuje niezwykle odważną decyzję. Postanawia pogodzić się z naruszeniem zakazu królewskiego i pochować swego brata, Polinejkesa, nadając tym samym mu godny pogrzeb. Antygona realizując swój zamiar, staje naprzeciw nie tylko woli samego władcy, ale także prawa ludzkiego. Swój bohaterski czyn łączy z nieuchronnymi konsekwencjami, które będą dla niej tragiczne. Zostaje skazana na pierworodną śmierć.

Podobnie jest również w przypadku "Konrada Wallenroda" - epickiego poematu Adama Mickiewicza. Główny bohater, młody Litwin, opętany żądzą zemsty na Zakonie Krzyżackim, postanawia przyłączyć się do niego, ukrywając swą prawdziwą tożsamość. By zyskać zaufanie i zdobyć upragnioną pozycję, Konrad musi poddać się brutalnym regułom panującym w Zakonie. W końcu jednak odkrywając, że jest pochodzenia litewskiego, musi stawić czoła konsekwencjom swojego bohaterskiego czynu. Wybiera samobójstwo, aby nie zdradzić strony, której się przysiągł.

Warto więc zastanowić się, czy faktycznie warto być bohaterem, skoro jedyną nagrodą za taki czyn mogą być tragiczne konsekwencje. Jednak warto pamiętać, że to samo heroizm, to przede wszystkim poświęcenie, pokora i niesienie pomocy innym. Antygona i Konrad Wallenrod nie chcieli być bohaterami dla samego bycia bohaterami, lecz działali w imię wyższych wartości, którymi byli miłość do brata, honor czy idea wolności swojego narodu.

Nie możemy także zapominać, że każdy bohater ponosi konsekwencje swojego wyboru. Jednak choć często tragiczne i nieuchronne, takie konsekwencje są jedynie efektem działania przeciwnych sił, zderzenia z systemem, który mieszkańcy tego świata uważają za jedyną właściwą normę. Konsekwencje nie wynikają z tego, że wartości, za które walczą bohaterowie, są złe, ale z konfliktu między nimi a zebytycznymi systemami.

W związku z tym, czy warto być bohaterem? Odpowiedź zależy od naszych priorytetów i wartości, jakie kierują naszym życiem. Jeśli ceni się wartości i dążenie do sprawiedliwości, jeśli wybiera się niesienie pomocy innym, jeśli gotowi jesteśmy stawić czoło konsekwencjom naszych decyzji - wtedy warto być bohaterem. Nie licząc się z konsekwencjami, bohaterstwo jest zwyczajnie aktem desperacji czy chwilowego szaleństwa. Wartość czynu polega przede wszystkim na głębi i prawdziwości naszego przekonania. Niezależnie od konsekwencji, bohaterstwo jest oznaką ludzkiej wielkości.

Napisz za mnie rozprawkę

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się