Zadanie domowe

Scenariusz zajęć dla dzieci 4-5-letnich kształtujący procesy poznawcze

Rodzaj zadania: Zadanie domowe

Streszczenie:

Poznaj scenariusz zajęć dla dzieci 4 5 letnich o emocjach i zmysłach. Rozwijaj procesy poznawcze, uwagę, pamięć i motorykę przez zabawę 🎨

Scenariusz zajęć: "Kolorowe emocje – rozwijamy poznanie przez zmysły"

Wiek dzieci: 4/5 lat Czas trwania: ok. 45 minut Obszar edukacyjny: rozwijanie procesów poznawczych, aktywizacja zmysłów, praca plastyczna, zabawa ruchowa

---

Cele ogólne:

- Rozwijanie procesów poznawczych poprzez aktywne poznawanie otoczenia i własnych emocji. - Wdrażanie dzieci do wyrażania siebie poprzez sztukę i ruch. - Kształtowanie umiejętności współpracy podczas zabaw grupowych.

Cele szczegółowe:

- Rozpoznawanie i nazywanie podstawowych emocji (radość, smutek, złość, strach). - Rozwijanie spostrzegawczości, uwagi i pamięci. - Wdrażanie do twórczego myślenia podczas pracy plastycznej. - Stymulowanie motoryki dużej i małej. - Utrwalanie zasad pracy w grupie.

Metody:

- Metody aktywizujące: metoda burzy mózgów, drama, metoda zadań stawianych dziecku. - Metoda rozmowy kierowanej. - Działania praktyczne: praca plastyczna, zabawa ruchowa.

Formy pracy:

- Zbiorowa - Grupowa - Indywidualna

---

Przebieg zajęć

1. Powitanie i wprowadzenie w temat zajęć (5 min)

- Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel wita się piosenką „Witamy was w naszej bajce”, zachęca do wspólnego śpiewu i klaskania. - Krótka rozmowa wprowadzająca – Co to są emocje? Jak się dziś czujecie? Dzieci pokazują minami różne emocje, a reszta zgaduje.

Metody aktywizujące: drama (pokazywanie min), burza mózgów (jakie emocje znamy?)

---

2. Gra dydaktyczna „Emocjonalne kolory” (5 min)

- Nauczyciel prezentuje kolorowe kartki: żółta – radość, niebieska – smutek, czerwona – złość, zielona – spokój. - Dzieci swobodnie opowiadają sytuacje, w których czują się radośnie/smutno/złośliwie/spokojnie. - Następnie (na hasło) swobodnie przechodzą do wybranego przez siebie koloru-każde dziecko wybiera kolor najbardziej pasujący do jego aktualnych emocji.

Metody aktywizujące: rozmowa kierowana, metoda zadań stawianych dziecku, ruch.

---

3. Praca plastyczna: „Emocjonalne baloniki” (20 min)

(Uwaga: zamiast plasteliny/psianki, użyjemy miksu technik: malowanie baloników, wycinanki, kolaż z gazety, elementy sensoryczne typu wata/bibuła)

- Każde dziecko otrzymuje kartkę z narysowanym dużym balonikiem (owal). - Zadaniem dzieci jest ozdobienie balonu tak, aby odzwierciedlał wybraną przez siebie emocję: - Radość: jasne kolory, uśmiechnięta buźka, można dodać kawałki żółtej bibuły. - Smutek: niebieskie barwy, smutna buźka, wycinanki z niebieskich czasopism. - Złość: czerwone odcienie, zygzaki, intensywne plamy farby. - Spokój: zielone barwy, kawałki waty, miękka bibułka. - Dzieci korzystają z farb, kleju, nożyczek, bibuły, waty, gazety. - Po zakończeniu – galeria prac, dzieci prezentują „swoje emocje” i opowiadają, co oznaczają poszczególne elementy.

Rozwijane kompetencje: ekspresja plastyczna, motoryka mała, umiejętność opowiadania i uzasadniania wyborów.

---

4. Zabawa ruchowa: „Łap emocje!” (10 min)

- Na dywanie leżą kartki w kolorach odpowiadających emocjom. - Na hasło nauczyciela („Radość!”/„Smutek!”/„Złość!”/„Spokój!”) dzieci muszą jak najszybciej dotknąć odpowiedniej kartki. - Warianty: - Nauczyciel pokazuje mimiką wybraną emocję, dzieci rozpoznają i dotykają odpowiedniego koloru. - Dzieci same wymyślają hasła i prowadzą rundę.

Cel ruchowy: ćwiczenie spostrzegawczości, pamięci słuchowej/wzrokowej, szybka reakcja, koordynacja ruchowa.

---

5. Podsumowanie zajęć i rozmowa końcowa (5 min)

- Powrót do kręgu. Nauczyciel zadaje pytania: - Jak można sobie radzić z trudnymi emocjami? - Co najbardziej podobało wam się dzisiaj? - Dzieci wybierają emotkę z minami (gotowe buźki) odpowiadającą ich nastrojowi po zajęciach – przyczepiają ją do tablicy. - Krótkie rozluźnienie: wspólne machanie rękami, głębokie oddechy, „strząsanie” emocji z rąk i nóg.

---

Wykorzystane materiały i pomoce dydaktyczne:

- Kolorowe kartki A4 (żółta, czerwona, zielona, niebieska) - Arkusze papieru/kartony z narysowanymi balonikami - Farby, pędzle, bibuła, wata, klej, nożyczki, kawałki gazet - Gotowe „emotki” przedstawiające różne miny do pracy podsumowującej

---

Uwagi dla nauczyciela:

- W trakcie zajęć warto zwracać uwagę na indywidualne potrzeby dzieci i ich aktualny stan emocjonalny. - Każdemu dziecku należy pozwolić opowiedzieć, dlaczego wybrało taki a nie inny kolor/emocję. - Radosna atmosfera i pochwały za twórczość i zaangażowanie – klucz do sukcesu zajęć!

---

Odpowiednio zaprojektowane zajęcia nie tylko rozwijają procesy poznawcze u dzieci, ale także uczą je lepszego rozumienia siebie i innych, pracy zespołowej oraz kreatywnego myślenia przez zmysły i doświadczenie.

Przykładowe pytania

Odpowiedzi zostały przygotowane przez naszego nauczyciela

Czym jest scenariusz zajęć dla dzieci 4-5-letnich?

To plan 45-minutowych zajęć rozwijających poznanie, emocje i współpracę. Obejmuje rozmowę, działania plastyczne oraz zabawę ruchową.

Jakie emocje rozpoznaje scenariusz zajęć dla dzieci 4-5-letnich?

Rozpoznaje radość, smutek, złość i spokój. Dzieci uczą się je nazywać, pokazywać mimiką i łączyć z kolorami.

Jakie cele ma scenariusz zajęć dla dzieci 4-5-letnich?

Celem jest rozwijanie procesów poznawczych, ekspresji twórczej i współpracy. Ważne jest też ćwiczenie uwagi, pamięci oraz motoryki małej i dużej.

Na czym polega praca plastyczna w scenariuszu zajęć dla dzieci 4-5-letnich?

Dzieci ozdabiają baloniki tak, by wyrażały wybraną emocję. Korzystają z farb, bibuły, waty, gazet, kleju i nożyczek.

Jakie metody i formy pracy wykorzystuje scenariusz zajęć dla dzieci 4-5-letnich?

Wykorzystuje burzę mózgów, dramę, rozmowę kierowaną i zadania praktyczne. Praca odbywa się zbiorowo, grupowo i indywidualnie.

Odrób za mnie zadanie domowe

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się