Streszczenie

„Szatan z siódmej klasy” – autor, streszczenie, problematyka

approveTa praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 20.04.2024 o 17:11

Średnia ocena:5 / 5

Rodzaj zadania: Streszczenie

Streszczenie:

Szatan z siódmej klasy" to powieść Kornela Makuszyńskiego, w której uczniowie próbują rozwiązać zagadkę z przeszłości. Pełna przygody i wartości edukacyjnych, inspirująca do poszukiwania wiedzy i samorozwoju. 📚

„Szatan z siódmej klasy” to jedna z najbardziej znanych i cenionych powieści Kornela Makuszyńskiego, polskiego pisarza, autora licznych dzieł dla dzieci i młodzieży. Książka łączy elementy detektywistyczne z wątkami edukacyjnymi, a jej główny bohater, Adam Cisowski, to wzór inteligencji i zaradności.

Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 roku w Słupcy. Po ukończeniu szkoły średniej w Kielcach studiował filozofię na Uniwersytecie Lwowskim. Jako pisarz zadebiutował wierszami, ale największe uznanie przyniosła mu twórczość skierowana do dzieci i młodzieży. Jego najbardziej znane dzieła to „Przygody Koziołka Matołka”, „Panna z mokrą głową” oraz „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.

„Szatan z siódmej klasy” opowiada historię siódmoklasisty Adama Cisowskiego, który podczas wakacji spędzanych u wujostwa angażuje się w rozwiązanie zagadki z przeszłości, związanej z rodzinnym dworkiem. Dzieje wdzięcznej młodzieńczej przygody zawierają wiele trzymających w napięciu zwrotów akcji.

Na początku powieści Adam poznaje historię tajemniczej kradzieży kosztownego medalionu. Przez całe lato, korzystając ze swojej obszernej wiedzy i zdolności dedukcyjnych, stara się rozwiązać zagadkę skradzionego przed laty klejnotu. Bohater wykorzystuje swoje zdolności matematyczne, znajomość literatury oraz wiedzę z zakresu fizyki i chemii, aby zbliżyć się do rozwiązania tajemnicy.

Ważnych postaci w powieści nie brakuje. Profesor Paweł Gąsowski, nauczyciel Adama, odgrywa kluczową rolę, inspirując go swoją postawą oraz zainteresowaniami intelektualnymi. Francuz, tajemniczy złodziej i poszukiwacz przygód, w końcu zostaje zdemaskowany dzięki niezwykłej spostrzegawczości Adama.

Powieść kładzie silny nacisk na motyw przygody i tajemnicy, co sprawia, że jest ona niezwykle wciągająca dla młodego czytelnika. Jednocześnie „Szatan z siódmej klasy” przemyca liczne wartości edukacyjne, akcentując rolę wiedzy i uczenia się, co przydaje dziełu dodatkowej głębi.

Makuszyński podkreśla znaczenie inteligencji, erudycji oraz zdolności logicznego myślenia. Podnoszenie swoich kompetencji i wykorzystanie zdobytej wiedzy do rozwiązywania problemów to jedna z kluczowych lekcji płynąca z tej książki. Ponadto, relacje międzyludzkie, jakie tworzy Adam z innymi postaciami, ilustrują, jak ważna jest współpraca i wzajemne wsparcie w dążeniu do celu.

„Szatan z siódmej klasy” ma także niezaprzeczalną wartość w kontekście dzisiejszych realiów edukacyjnych. Zachęca do aktywnego poszukiwania wiedzy, a także ukazuje, że nauka może być fascynującą przygodą. Dzieło Makuszyńskiego ma uniwersalne przesłanie, które z powodzeniem dociera do kolejnych pokoleń czytelników, inspirując ich do samorozwoju i ciągłego poszerzania horyzontów.

Podsumowując, „Szatan z siódmej klasy” to literatura przygodowa z głębokimi walorami edukacyjnymi. Kornel Makuszyński, tworząc barwny świat pełen zagadek i mądrych rozwiązań, zostawił czytelnikom nie tylko cenne lekcje, ale także mnóstwo literackiej radości. Zachęta do dalszego poznawania jego dzieł wydaje się być więc jak najbardziej na miejscu.

Napisz dla mnie streszczenie

Oceny użytkowników i nauczycieli:

Średnia ocena:5 / 5

Wypracowanie zawiera wyczerpujące informacje na temat powieści "Szatan z siódmej klasy" autorstwa Kornela Makuszyńskiego, ukazując zarówno jej fabułę, jak i walory edukacyjne.

Ocena:5/ 5

Analiza postaci głównych oraz tematów poruszanych w książce jest rzetelna i wnikliwa. Dobrze napisany i zwięzły tekst, który oddaje istotę i wartość tej klasyki literatury dziecięcej. Świetna praca!

Doskonała analiza powieści "Szatan z siódmej klasy" ze wspaniałym podsumowaniem.

Ocena:5/ 5

Znakomicie przedstawiono główną problematykę utworu, ukazując zarówno jego wartość literacką, jak i edukacyjną. Wyraźnie widać, że zrozumiano główne przesłanie autora oraz doceniono jego umiejętność połączenia elementów detektywistycznych z wątkami edukacyjnymi. Bardzo dobra praca!

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się