Wypracowanie

Czy Ebenezer Scrooge jest bohaterem dynamicznym?

approveTa praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 6.05.2024 o 11:30

Rodzaj zadania: Wypracowanie

Streszczenie:

Scrooge z "Opowieści wigilijnej" przechodzi głęboką przemianę osobowości dzięki wizytom trzech duchów wigilijnych, od zgorzkniałego egoisty do serdecznego i hojnego człowieka. ✅

Ebenezer Scrooge, postać z "Opowieści wigilijnej" autorstwa Charlesa Dickensa, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów literackich, którego przemiana jest kluczowym elementem tej powieści. Scrooge, początkowo jako zgorzkniały, skąpy i samotny stary człowiek, którego życie koncentruje się wyłącznie na zdobywaniu bogactwa kosztem własnego szczęścia oraz szczęścia innych, w wyniku przeżyć wigilijnej nocy, przechodzi głęboką transformację osobowości.

Na początku powieści Scrooge przedstawiany jest jako człowiek, który zatracił wszelkie ludzkie uczucia wobec innych. Nie obchodzi go święto Bożego Narodzenia, traktuje je jako stratę czasu i pieniędzy. Odmawia pomocy potrzebującym, a nawet swojemu biednemu krewnemu, Fredowi, który zaprasza go na świąteczną kolację. Także sposób, w jaki traktuje swojego pracownika, Boba Cratchita, świadczy o jego braku empatii i zrozumienia dla warunków życiowych biedniejszej części społeczeństwa.

Przemianę Scrooge'a inicjuje wizyta jego zmarłego partnera, Jacoba Marleya, który ostrzega go przed konsekwencjami jego dotychczasowego życia oraz zapowiada wizytę trzech duchów: Duchów Minionej, Obecnej i Przyszłej Wigilii. Każda z tych postaci ukazuje Scrooge'owi różne aspekty i konsekwencje jego życiowych wyborów.

Duch Minionej Wigilii zabiera Scrooge'a w podróż do przeszłości, pokazując mu momenty, które ukształtowały jego życie emocjonalne, w tym opuszczenie przez narzeczoną z powodu jego rosnącej obsesji na punkcie pieniędzy. Wizyta ta budzi w Scrooge'u nostalgia za utraconymi szansami na szczęście.

Przybycie Ducha Obecnej Wigilii otwiera mu oczy na to, jakie życie prowadzą inni ludzie. Scrooge zaczyna postrzegać Cratchitów - biedną, lecz szczęśliwą rodzinę - którzy cieszą się swoim towarzystwem, mimo ciężkich warunków życiowych. Szczególnie poruszająca jest postać Tiny Tima, którego zdrowie jest zagrożone ze względu na trudności finansowe rodziny.

Konfrontacja z Duchem Przyszłej Wigilii jest dla Scrooge'a najbardziej wyraźnym przesłaniem. Duch pokazuje mu samotne, smutne i obojętne śmierci, które czeka, jeśli nie zmieni swojego życia. Wizja ta sprawia, że Scrooge zdaje sobie sprawę z izolacji i braku znaczenia, jakie przynosi jego dotychczasowy sposób życia.

Rano, po wszystkich wizytach, Scrooge budzi się jako zupełnie zmieniony człowiek. Jest pełen radości, energii i chęci niesienia pomocy innym. Zmienia swoje podejście do życia, staje się hojny, uczestniczy w życiu społecznym i zaczyna dbać o relacje z ludźmi. W rezultacie nie tylko odzyskuje szacunek w społeczeństwie, ale także zyskuje wewnętrzne szczęście.

Przykład Scrooge'a jasno pokazuje, że jest on bohaterem dynamicznym. Jego postawa i wartości przechodzą znaczącą transformację, co kwalifikuje go jako bohatera, który przeżywa głęboką, wewnętrzną zmianę, kluczową dla przesłania tej opowieści. Wartości, które Scrooge ostatecznie przyjmuje - empatia, hojność, troska o innych - są wartościami uniwersalnymi i aktualnymi, czyniąc z "Opowieści wigilijnej" ponadczasową lekcję ludzkości.

Napisz za mnie wypracowanie

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się