Wypracowanie

"Szkice Węglem" Henryk Sienkiewicz

approve Ta praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 4.05.2024 o 17:55

Średnia ocena:5 / 5

Rodzaj zadania: Wypracowanie

Streszczenie:

Nowela "Szkice węglem" Henryka Sienkiewicza ukazuje problemy społeczne i moralne, takie jak niesprawiedliwość i korupcja, które są wciąż aktualne. 🤔

Henryk Sienkiewicz, uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, zdobył ogromną popularność zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego powieści, takie jak "Quo Vadis", "Ogniem i mieczem" czy "W pustyni i w puszczy", zdobyły serca czytelników dzięki pasjonującej narracji i głębokiej analizie postaci. Mimo że Sienkiewicz jest najbardziej znany z powieści historycznych, równie ważnym elementem jego twórczości są nowele, takie jak te zawarte w zbiorze "Szkice węglem".

Nowela "Szkice węglem" powstała jako rezultat obserwacji Sienkiewicza nad życiem społecznym Polski jego czasów, szczególnie w kontekście problemów wiejskich społeczności. W dziele widoczne są główne motywy jak niesprawiedliwość, korupcja, a także konflikty międzyludzkie, które przeplatają się z codziennym życiem bohaterów.

Centralną postacią noweli jest Zołzikiewicz, były student, który po nieukończonych studiach w Osłowicach powraca do rodzinnego miasteczka, aby tam podjąć pracę. Charakteryzuje się on inteligencją i sprytem, jednak jest postacią bardzo kontrowersyjną – z jednej strony ceniony za swoje wykształcenie, z drugiej strony, jego cyniczne podejście do życia i manipulowanie ludźmi budzi odrazę.

Akcja noweli rozgrywa się głównie wokół kancelarii wójta, gdzie Zołzikiewicz zostaje zatrudniony. Tutaj spotyka chłopa Rzepę, który staje się ofiarą konfliktu z wójtem. Zołzikiewicz, wykorzystując swoje umiejętności, manipuluje dokumentacją, co prowadzi do eskalacji konfliktu.

Konflikt intensyfikuje się, gdy w tle pojawia się młoda żona Rzepy oraz nieporozumienie związane z psem, które kolejno pogłębiają niechęć i animozje między postaciami. Sprawa kończy się procesem, podczas którego niesprawiedliwie traktowany Rzepa staje przed równie skorumpowanym sądem gminnym. Nie mogąc znaleźć sprawiedliwości, Rzepowa w dramatycznych okolicznościach podejmuje ostateczny krok, co prowadzi do tragicznego zakończenia – jej samobójczej śmierci i pożaru, który ogarnia gospodarstwo.

Analiza tematyki "Szkiców węglem" odsłania głębokie problemy społeczne i moralne, takie jak niesprawiedliwość i korupcja w mniejszych społecznościach oraz wpływ, jaki władza może mieć na życie poszczególnych osób. Sienkiewicz wyraźnie krytykuje ówczesne społeczeństwo i władze, które zamiast bronić interesów słabszych, wykorzystują swoją moc do dalszego ich gnębienia.

"Szkice węglem" nie tracą na aktualności, gdyż tematy, które poruszają, jak niesprawiedliwość, korupcja czy społeczne wykluczenie, są wciąż obecne w wielu społeczeństwach. Sienkiewicz, używając literatury jako medium do przekazania ważnych społecznie problemów, stawia czytelnika w sytuacji refleksji nad własną moralnością i rolą w społeczeństwie.

Podsumowując, "Szkice węglem" pomimo swojej lokalnej skali wydarzeń, uderzają głęboko w uniwersalne problemy ludzkości. Przez pryzmat pojedynczych losów w małej wspólnocie, Henryk Sienkiewicz z wielką skutecznością komentuje złożone zagadnienia społeczne, które dotyczą nas wszystkich. Jego dzieło, wciąż aktualne, zmusza do myślenia i przewartościowania własnych postaw wobec otaczającego nas świata.

Napisz za mnie wypracowanie

Oceny użytkowników i nauczycieli:

Średnia ocena:5 / 5

Ocena: 5

Ocena: 5 Twoje wypracowanie jest bardzo szczegółowe i przemyślane. świetnie analizujesz główne motywy i postacie noweli "Szkice węglem" Henryka Sienkiewicza. Bardzo dobrze zauważyłeś, jak autor krytykuje niesprawiedliwość i korupcję w społeczeństwie oraz jak wykorzystuje literaturę jako narzędzie do przekazywania ważnych społecznych problemów. Twoja analiza pokazuje, że rozumiesz głębsze warstwy tekstu i potrafisz je trafnie interpretować. Świetnie podsumowujesz, jak uniwersalne problemy poruszone przez Sienkiewicza mają nadal aktualność. Bardzo dobrze wykonana praca! Gratuluję!

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się