Rozprawka

Uniwersalizm prawdy o naturze ludzkiej. Analiza literacka

approve Ta praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 22.04.2024 o 10:09

Rodzaj zadania: Rozprawka

Streszczenie:

Dyskusja na temat ludzkiej natury w "Władcy much" i "Diunie" pokazuje, że człowiek ma potencjał do dobra i zła, a jego zachowanie zależy od warunków zewnętrznych i wartości wyniesionych z wychowania. 🔍

Człowiek od wieków próbuje zrozumieć swoją naturę i odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy dobrzy czy źli z natury. W literaturze światowej możemy znaleźć wiele dzieł, które poruszają ten temat, i które mogą dostarczyć argumentów na rzecz obu stanowisk. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł jest "Władca much" Williama Goldinga, gdzie autor pokazuje, jak grupa młodych chłopców na bezludnej wyspie stopniowo traci cywilizowane zachowania i poddaje się dzikim instynktom. Istnieją również jednak dzieła, które ukazują człowieka jako istotę zdolną do dobrych uczynków pomimo trudnych warunków zewnętrznych, np. "Diuna" Franka Herberta.

"Władca much" to powieść, w której grupa chłopców zostaje odizolowana od reszty świata i musi stworzyć własne zasady życia na wyspie. Chociaż na początku stwarzają oni reguły przypominające te z cywilizowanego świata, w miarę upływu czasu zasady te zaczynają się rozpadać. Chłopcy stają się coraz bardziej dzicy, co osiąga kulminacyjny punkt w morderstwach dwóch postaci: Piggy’ego i Simona. Ta sytuacja sugeruje, że w izolacji od społeczeństwa i kultury, podstawowe, dzikie instynkty człowieka mogą wypłynąć na powierzchnię. Czy w takim razie, można uznać, że ludzka natura jest po prostu zła?

Jednak "Diuna" pokazuje zupełnie inną perspektywę. W tej epickiej historii, Paul Atreides, młody książę, zostaje zmuszony do ucieczki na pustynną planetę Arrakis. W obliczu wrogiego środowiska i politycznych manipulacji, Paul nie tylko zachowuje swoje idealy, ale również staje się liderem i nauczycielem dla tubylców planety - Fremenów. Paul, pomimo trudnych warunków i niebezpieczeństw, kieruje się altruizmem i sprawiedliwością, co wskazuje na to, że ludzie mają zdolność do dobra, nawet gdy otoczenie stwarza warunki sprzyjające brutalności.

Obie te historie pokazują, jak różnie może ujawniać się natura ludzka. Co ciekawe, obie sytuacje są ekstremalne – od izolacji od cywilizacji w "Władcy much", po ekstremalne trudności w "Diunie". Może to sugerować, że ludzka natura jest plastyczna i może być kształtowana przez warunki zewnętrzne.

Można zatem stwierdzić, że pytanie o to, czy człowiek jest z natury dobry czy zły, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Literatura ukazuje obie strony tej kwestii, sugerując, że ludzka natura ma potencjał zarówno do dobra, jak i do zła. Z tego wynika, że ważne jest, w jakich okolicznościach się znajdujemy i jakie wartości są nam wpajane. To środowisko i wychowanie, a nie tylko wrodzone cechy, kształtują nasze zachowania.

Z tej perspektywy, rozważania na temat ludzkiej natury stają się nie tylko kwestią teoretyczną, ale mają również znaczenie praktyczne. Mogą stanowić przestrogę, że nie wolno nam zapominać o potrzebie kształtowania dobrych cech charakteru i wartości, które promują pokój, współpracę i wzajemny szacunek. W ten sposób, literatura nie tylko dostarcza rozrywki czy echa dawnych czasów, ale staje się narzędziem kształtującym nasze rozumienie siebie i naszej wspólnej przyszłości.

Napisz za mnie dowolne zadanie domowe jako Rozprawka

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się