Rozprawka

Na czym polega przemiana Makbeta?

approveTa praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 15.05.2024 o 16:38

Rodzaj zadania: Rozprawka

Streszczenie:

Przedstawiona praca analizuje proces przemiany głównego bohatera tragedii Williama Szekspira - Makbeta, podkreślając wpływ ambicji, żądzy władzy i manipulacji otoczenia na jego postępowanie. 🤔

Przemiana bohatera literackiego to proces, który odzwierciedla jego wewnętrzne zmagania, moralne dylematy oraz wpływ otoczenia na jego decyzje i postępowanie. W przypadku Makbeta, głównego bohatera tragedii Williama Szekspira, przemiana ta jest jednym z kluczowych motywów całego utworu. Makbet, na początku przedstawiony jako szlachetny rycerz i wierny wasal króla Dunkana, stopniowo przeistacza się w bezwzględnego tyrana, który dla władzy nie cofnie się przed żadnym czynem. Analiza tej przemiany pozwala zrozumieć mechanizmy działania ludzkiej psychiki oraz zgubny wpływ ambicji i żądzy władzy.

Początkowo Makbet jawi się jako postać pozytywna. Jest lojalnym rycerzem, który za swoje zasługi na polu bitwy zostaje obdarzony przez króla Dunkana tytułem tana Kawdoru. Jednak wpływ wiedźm, które przepowiadają mu przyszłość, staje się punktem zwrotnym w jego życiu. Proroctwa te, mówiące o jego przyszłym królowaniu, budzą w nim skrywane do tej pory ambicje i żądzę władzy.

Lady Makbet, jego żona, odgrywa kluczową rolę w procesie jego przemiany. To ona, manipulując mężem i podsycając jego ambicje, nakłania go do popełnienia pierwszej zbrodni - morderstwa króla Dunkana. Wpływ Lady Makbet na postępowanie męża jest nieoceniony, gdyż to ona planuje zabójstwo i przekonuje go do jego wykonania. Bez jej wsparcia i nacisku, Makbet prawdopodobnie nie odważyłby się na taki krok.

Z chwilą popełnienia morderstwa Dunkana, Makbet zaczyna staczać się po równi pochyłej. Akt ten oznacza moment, w którym ostatecznie poddaje się swoim mroczniejszym instynktom. Od tej chwili jego postępowanie staje się coraz bardziej brutalne i bezwzględne. Aby utwierdzić swoją władzę, nie waha się zabić swojego przyjaciela Banka oraz masakrować rodzinę Makdufa. Każda kolejna zbrodnia stanowi akt desperacji i umacnia go w przekonaniu, że musi chronić swoje królestwo za wszelką cenę, eliminując wszelkie potencjalne zagrożenia.

Zmiany w zachowaniu Makbeta są również odzwierciedleniem jego wewnętrznych konfliktów. Po zamordowaniu Dunkana, Makbeta dręczą wyrzuty sumienia i nocne koszmary. Jednak z biegiem czasu jego wyrzuty sumienia ustępują miejsca paranoi i brutalności. Przemiana Makbeta polega na całkowitym stłumieniu wewnętrznych wątpliwości i całkowitym oddaniu się ciemnym instynktom. Stał się tyranem, który stracił wszelkie moralne hamulce.

Ostatecznym dowodem jego przemiany jest sposób, w jaki reaguje na wiadomość o śmierci swojej żony. Lady Makbet, będąca równie mocno obarczona winą, popada w obłęd i ostatecznie odbiera sobie życie. Makbet, który wcześniej był silnie związany emocjonalnie z żoną, reaguje na jej śmierć chłodno i obojętnie. Jego słowa: "Życie to tylko przechodzień, cień nędzny komedyjant, co swoje pół godziny popisuje się na scenie, a potem go już więcej nie usłyszysz" - odzwierciedlają jego nihilizm i poczucie beznadziei.

Podsumowując, przemiana Makbeta jest procesem złożonym, stopniowym, ale nieodwracalnym. To historia upadku człowieka, którego ambicje i żądza władzy doprowadziły do moralnej degradacji i ostatecznego upadku. Proces ten ilustruje, jak łatwo człowiek może przesuwać granice moralności pod wpływem wewnętrznych pragnień i zewnętrznych nacisków, aż w końcu całkowicie pozbawia się ludzkich uczuć i wartości.

Napisz za mnie rozprawkę

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się