Rozprawka

Makbet- zbrodniarz czy ofiara?

approveTa praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 15.05.2024 o 16:37

Rodzaj zadania: Rozprawka

Streszczenie:

Makbet – postać z dramatu Szekspira, złożony zbrodniarz i ofiara własnych ambicji, manipulacji i sumienia. Tragiczna postać, której losy pozostają wieloznaczne i trudne do jednoznacznej oceny. 🤔

Postać Makbeta z dramatu Williama Szekspira to jedna z najbardziej złożonych i kontrowersyjnych postaci literackich. Jego losy wzbudzają liczne pytania i wątpliwości odnośnie do jego moralnej postawy: Czy był zbrodniarzem, czy też ofiarą? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy dokładnie przeanalizować zarówno jego czyny, jak i motywy, które go do nich skłoniły.

Na początku dramatu, Makbet jest przedstawiany jako lojalny i odważny wojownik, zasługujący na szacunek i uznanie. Jest on jednak również człowiekiem o ambicjach, co staje się widoczne, gdy spotyka trzy wiedźmy. To one przepowiadają mu, że zostanie królem Szkocji. Proroctwo to staje się dla Makbeta iskrą, która rozpala jego ukryte ambicje. Można by tu dostrzec pierwszy znak jego wewnętrznej walki między lojalnością a osobistymi dążeniami.

Głównym katalizatorem jego upadku jest jednak Lady Makbet, jego żona. To ona, podsuwając mu myśl o morderstwie króla Duncana, wywiera na niego ogromną presję i manipuluje nim, przekonując do popełnienia zbrodni. Jej wpływ jest tak silny, że Makbet poddaje się jej naciskom i w ostateczności decyduje się na czyn, który na zawsze odmieni jego życie. W tej chwili można by uznać go za ofiarę manipulacji i presji ze strony najbliższej osoby.

Jednakże, po śmierci Duncana, Makbet zaczyna działać samodzielnie i bezwzględnie. Śledząc jego dalsze poczynania, widzimy, że każda kolejna decyzja jest coraz bardziej brutalna, a jego ambicje przekraczają granice moralności. Decyduje się na zabójstwo swojego przyjaciela, Banka, oraz na masakrę rodziny Makdufa. Te zbrodnie mają na celu zabezpieczenie jego władzy, co świadczy o tym, że staje się coraz bardziej świadomym zbrodniarzem. Makbet nie jest już tylko pionkiem w rękach żony czy wiedźm, ale świadomie wybiera ścieżkę przemocy i terroru.

Kiedy jednak prześledzimy dokładnie motywy jego działań, zauważymy, że Makbet jest również ofiarą własnego sumienia. Po każdej zbrodni jego psychika staje się coraz bardziej zrujnowana. Prześladuje go wizja zamordowanego Duncana, widzi duchy swoich ofiar, a jego umysł zaczyna go zdradzać. Tym samym staje się więźniem własnych czynów i koszmarów, co ukazuje jego tragiczną naturę.

Dramat Szekspira ukazuje więc Makbeta jako postać, która jest zarówno zbrodniarzem, jak i ofiarą. Z jednej strony, jego brutalne czyny i bezwzględne dążenie do władzy nie pozostawiają miejsca na litość czy usprawiedliwienie. Z drugiej jednak, jest on człowiekiem, który stał się ofiarą swoich ambicji, manipulacji oraz własnego sumienia. To tragiczne rozdarcie czyni z Makbeta postać głęboko złożoną i uniwersalną, przez co jego losy mogą być interpretowane na wiele sposobów.

W konkluzji warto stwierdzić, że nie można jednoznacznie przypisać Makbetowi jednej roli – zarówno zbrodniarza, jak i ofiary – bez uwzględnienia pełnego kontekstu jego działań i motywacji. Tragizm jego postaci polega na tym, że jest on człowiekiem o wielkich ambicjach, który wpada w otchłań zbrodni, stając się zarówno ich sprawcą, jak i ofiarą. Tym samym dramat Szekspira ukazuje, jak skomplikowane mogą być ludzkie losy oraz jak cienka granica dzieli moralne wybory od moralnego upadku.

Napisz za mnie rozprawkę

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się