Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta (Zemsta A.Fredro)
Ta praca została zatwierdzona przez naszego nauczyciela: 10.08.2024 o 10:55
Rodzaj zadania: Wypracowanie
Dodane: 6.08.2024 o 13:29

Streszczenie:
Komedia "Zemsta" Aleksandra Fredry obrazuje konflikt między Cześnikiem Raptusiewiczem a Rejentem Milczkiem, zarysowując ich różnice w wykształceniu, charakterze, moralności i relacjach społecznych. Postacie te, chociaż przerysowane, stanowią refleksję nad ludzkimi wadami i wartościami. ??
Aleksander Fredro w swojej komedii pt. "Zemsta" ukazuje nam skomplikowane relacje między dwoma głównymi bohaterami: Cześnikiem Raptusiewiczem i Rejentem Milczkiem. Konflikt między nimi, będący osią fabularną utworu, ma swoje korzenie w dawnej polskiej szlachcie, gdzie honor, duma i własność były wartościami nadrzędnymi. Zamieszkują oni dwie części jednego zamku, co samo w sobie jest przyczyną wielu kłótni i konfliktów. Poniżej przedstawiam szczegółową charakterystykę obu postaci, która bazuje na ich wykształceniu i intelekcie, charakterze i temperamencie, moralności i uczciwości oraz relacjach z innymi postaciami i ich rolą w społeczeństwie.
Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek różnią się przede wszystkim w zakresie wykształcenia i intelektu. Cześnik Raptusiewicz, choć piastuje stanowisko urzędowe, nie umie ani pisać, ani czytać. Jego brak wykształcenia stawia go w sytuacji niekomfortowej, gdy musi dyktować list Dyndalskiemu, dążąc do zakończenia jednego z konfliktów. Mimo swojego braku inteligencji stara się za wszelką cenę utrzymać swoją pozycję, co często prowadzi do sytuacji komicznych. Jego niewiedza jest jaskrawym kontrastem w odniesieniu do Rejenta, który dzięki swojemu dobremu wykształceniu ma znaczną przewagę intelektualną. Rejent jest inteligentnym i wykształconym człowiekiem, co przekłada się na jego umiejętności manipulacyjne i strategię działania. Doskonale potrafi przekonać mularzy, że zostali pobici, i dowieść swojej racji w sądzie. W społeczeństwie funkcjonuje jako urzędnik o wysokiej pozycji, co jeszcze bardziej podkreśla przepaść pomiędzy nim a Cześnikiem.
Charakter i temperament obu bohaterów również są diametralnie różne. Cześnik Raptusiewicz to człowiek gwałtowny, nerwowy i krzykliwy. Jest ekstrawertykiem, skierowującym swoją uwagę na zewnątrz, co widać w licznych emocjonalnych wybuchach. Przykładem jego impulsywnej natury może być chociażby sytuacja z murem granicznym, kiedy to wybucha gniewem na Rejenta, nie myśląc o konsekwencjach swoich działań. Cześnik Raptusiewicz często popada w furię, nie zastanawiając się nad konsekwencjami swoich słów i czynów. Ma również cechę słomianego zapału - dużo mówi, ale mało robi, co sprawia, że jego działania są mało skuteczne i krótkotrwałe.
W przeciwieństwie do Cześnika, Rejent Milczek jest spokojny, cichy i opanowany. Jego temperament można określić jako flegmatyczny. Rejent jest introwertykiem, skupiającym się na swoich przeżyciach wewnętrznych. Skrytość i panowanie nad sobą to jego główne cechy, które sprawiają, że jest trudnym do odczytania przeciwnikiem. Jego działania są przemyślane i konsekwentne, co widać chociażby w przypadku napisania pozwu sądowego czy wywierania nacisków na syna Wacława. Rejent potrafi manipulować ludźmi i używać ich w realizacji swoich celów, nie mając przy tym skrupułów.
Moralność i uczciwość to kolejne aspekty, które różnią obu bohaterów. Cześnik Raptusiewicz jest człowiekiem interesownym, ale jego manipulacje nie są skomplikowane. Przykładem jego hipokryzji jest sfałszowanie listu do Klary. Jego impulsywność i krzykliwość często prowadzą do wywołania konfliktów, ale jednocześnie posiada on pewien pozytywny aspekt - poczucie humoru. Rejent Milczek natomiast to człowiek chciwy i materialistyczny, dążący do przejęcia majątku Cześnika za wszelką cenę. Rejent jest hipokrytą, który ukrywa swoje negatywne cechy pod maską pobożności. Jego fałszywa pobożność, wyrażająca się w słowach „Niech się stanie wola nieba”, jest przykładem jego manipulacji. Potrafi także używać innych ludzi do swoich celów, co widać w przypadku zmuszania Wacława do ślubu z Podstoliną.
Relacje z innymi postaciami i społeczeństwem również są różne w kontekście obu bohaterów. Cześnik Raptusiewicz jest krzykliwy i agresywny, co widać w jego relacjach z Dyndalskim, na którego często krzyczy. Jest również nieśmiały w kontaktach z kobietami, co ukazuje scenę, kiedy wysyła Papkina do rozmowy z Podstoliną. Cześnik budzi strach wśród domowników, ale jednocześnie jest wrażliwy jako wujek w relacji z Klarą. Rejent Milczek natomiast jest zamknięty w sobie i nie okazuje emocji. Nie ma problemów w kontaktach z kobietami i potrafi manipulować nimi dla osiągnięcia swoich celów. Jego skrytość budzi respekt i strach w otoczeniu.
Symbolicznie, temperamenty obu postaci można określić jako ogień i wodę. Cześnik reprezentuje ogień poprzez swoją gwałtowność, wybuchowość i ekstrawersję. Rejent natomiast symbolizuje wodę poprzez swój spokój, flegmatyzm i introwersję. Obydwaj bohaterowie mają swoje wady, ale również charakteryzują się pewnymi pozytywnymi cechami. Cześnika można oskarżyć o obłudę, niecierpliwość, nieustępliwość i krzykliwość, ale jednocześnie posiada on poczucie humoru i pewną interesowność. Rejent z kolei jest hipokrytą, chciwym i skrywającym swoje negatywne cechy, ale jest również honorowy.
W zakończeniu warto podkreślić, że kontrasty między postaciami Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka tworzą podstawę komizmu w "Zemście" Aleksandra Fredry. Symbolika ognia i wody, reprezentowana przez tych bohaterów, ukazuje ich sprzeczne charaktery i temperamenty. Mimo że są to postacie wyraźnie przerysowane i komiczne, elementy ich charakterów można znaleźć w różnych typach ludzkich również we współczesnym społeczeństwie. Ich wady i zachowania, choć przerysowane, stanowią przestrogę przed nadmierną agresją i manipulacją. Cześnik i Rejent, jako postacie literackie, zasługują na analizę i refleksję nad ich przydatnością społeczną oraz ewentualnymi reakcjami na ich zachowanie w rzeczywistości XXI wieku.
Ocena nauczyciela:
Ta praca została zatwierdzona przez naszego nauczyciela: 10.08.2024 o 10:55
O nauczycielu: Nauczyciel - Krzysztof K.
Od 15 lat pracuję w liceum ogólnokształcącym — prowadzę przygotowania maturalne i wspieram uczniów młodszych przed egzaminem ósmoklasisty. Uczę logicznego myślenia, klarownego planu i skutecznej argumentacji opartej na lekturach i tekstach nieliterackich. Na zajęciach panuje porządek i spokój, dzięki czemu łatwiej skupić się na meritum. Moi uczniowie cenią konkret, przykłady oraz powtarzalne schematy, które dają wyniki.
Uczeń wykazał się głęboką analizą i wnikliwością, przedstawiając szczegółową charakterystykę porównawczą Cześnika i Rejenta z "Zemsty" A.
Komentarze naszych użytkowników:
Oceń:
Zaloguj się aby ocenić pracę.
Zaloguj się