Rozprawka

Czy Santiago wygrał czy przegrał z rybą?

approveTa praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 29.04.2024 o 11:10

Rodzaj zadania: Rozprawka

Streszczenie:

Santiago z "Starego człowieka i morza" wygrywa duchowo, mimo przegranej materialnej. Pokazuje, że prawdziwe zwycięstwo tkwi wewnętrznie, nie tylko w zewnątrznych sukcesach. 🤔

Postać starego rybaka Santiago z powieści Ernesta Hemingwaya "Stary człowiek i morze" jest jednym z najbardziej charakterystycznych przykładów literackiego bohatera, który mimo przeciwności losu zachowuje godność i determinację. Dyskusja na temat tego, czy Santiago wygrał, czy przegrał rywalizację z rybą, to interesujący temat do analizy, który pozwala przyjrzeć się różnym aspektom pojęć takich jak zwycięstwo i porażka.

Santiago przez wiele dni walczy z wielkim marlinem, który ciągnie jego łódkę przez morze. Ta walka to nie tylko próba siły fizycznej, ale i wytrzymałości psychicznej. Santiago mimo swojego wieku i osłabienia, nie poddaje się. Wielokrotnie w książce podkreślana jest jego siła woli oraz głębokie połączenie z naturą, które pozwala mu przetrwać tę nierówną walkę.

Po trzech dniach zmagania, rybakowi udaje się pokonać rybę, przyczepia ją do boku łodzi i rozpoczyna podróż powrotną do domu. W tym momencie mogłoby się wydawać, że Santiago jest zwycięzcą. Zdobył rybę, której wielkość mogła zapewnić mu uznanie i finansową rekompensatę za długotrwały brak złowu. Jednakże, rzeczywistość okazuje się brutalna – podczas powrotu, rekin atakuje łódź i zjada rybę, pozostawiając Santiago z niemal niczym. Kiedy rybak powraca do wioski, ma przy sobie tylko szkielet ryby.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Santiago przegrał – stracił fizyczne dowody swojego zwycięstwa. Z drugiej strony, jego walka z marlinem i rekiny nie była daremna. Santiago okazuje się zwycięzcą, jeśli weźmiemy pod uwagę jego rozwój wewnętrzny oraz zdobyte doświadczenie. Wszyscy w wiosce, w tym młody chłopiec Manolin, który uczą się od niego, mogą zobaczyć, na czym naprawdę polega bycie rybakiem – na walce, godności i ciężkiej pracy, a nie tylko na wyniku, jakim jest złowiona ryba.

Dlatego też, mimo że Santiago wraca bez ryby, to jednak nie wraca jako przegrany. Wraca jako bohater, który przeszedł przez próbę, jaką mało kto by wytrzymał. Jego historia to przykład na to, że wartości takie jak determinacja, odwaga i wytrwałość są ważniejsze niż materialny sukces.

Podsumowując, Santiago zarówno wygrał, jak i przegrał. Przegrał w sensie materialnym, ale wygrał moralnie i duchowo. Staje się jasne, że sukces i porażka to kategorie wielowymiarowe i nie zawsze materialny wynik jest ich dobrym miernikiem. Ta historia jest przypomnieniem, że prawdziwe zwycięstwo często leży wewnętrznie, w tym, co czyni nas lepszymi, silniejszymi i bardziej pełnymi ludźmi. Santiago to przykład człowieka, który pomimo starości i wielu przeciwności, wciąż jest w stanie dokonać rzeczy wielkich, co czyni go zwycięzcą w najważniejszym życiowym rozdaniu.

Napisz za mnie rozprawkę

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się