Wypracowanie

Co warto ocalić w sobie z dziecka? Scharakteryzuj ukazany w „Małym Księciu” świat dorosłych.

approve Ta praca została zweryfikowana przez naszego nauczyciela: 4.05.2024 o 17:48

Średnia ocena:5 / 5

Rodzaj zadania: Wypracowanie

Streszczenie:

Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego ukazuje świadome pielęgnowanie wartości dziecięcych w dorosłym życiu, co pomaga w zrozumieniu siebie i innych. 🤔

„Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego to jedna z tych powieści, które z pozoru skierowane są do dzieci, lecz zawierają głębokie przesłanie filozoficzne, skierowane przede wszystkim do dorosłych czytelników. Opowiada o przygodach tytułowego Małego Księcia, który podróżuje po różnych planetach, spotykając na swojej drodze dorosłych z różnych sfer życia. Narratorem jest pilot, który podobnie jak Mały Książę, stara się zrozumieć skomplikowany świat dorosłych.

Świat dorosłych, jaki przedstawia autor w tej opowieści, ukazany jest w większości w negatywnym świetle. Mały Książę, obserwując dorosłych, nie rozumie ich zachowań, które są skupione na sobie, ich potrzebach i ambicjach, często oderwanych od rzeczywistości. Postacie dorosłych, które napotyka Mały Książę, są symbolem różnych ludzkich wad.

Król, który uważa, że posiada władzę nad wszystkim, w rzeczywistości nie ma kontroli nad niczym. Jego władza jest iluzją, która nie ma żadnego realnego wpływu na otoczenie, co Mały Książę szybko demaskuje. Pan Próżny żyje samotnie na swojej planecie, pragnąc jedynie podziwu i pochwał, które są jego jedynym źródłem satysfakcji - nie potrafi odnaleźć wartości w niczym innym. Z kolei Pijak smutnie ilustruje, jak nałóg potrafi zdominować życie człowieka, ograniczając jego egzystencję i samowiedzę.

Biznesmen z kolei to osoba, która całe życie poświęca na posiadanie – w jego przypadku gwiazd. Jest to absurdalne i pokazuje, jak daleko można się posunąć w dążeniu do materialnych posiadłości, zapominając o innych aspektach życia. Geograf, który teoretycznie powinien eksplorować świat, nigdy tego nie robi – jego wiedza jest czysto teoretyczna i nie przekłada się na prawdziwe doświadczenia. Jedyną postacią, która wzbudza pozytywne emocje, jest Latarnik, pracujący ciężko mimo przeciwności, co Mały Książę docenia jako przejaw poświęcenia.

Dzieciństwo w „Małym Księciu” jest przedstawione jako okres, w którym posiadamy zdolność do „patrzenia sercem”, czyli dostrzegania tego, co najważniejsze, co często umyka dorosłym, skupionym na powierzchownych aspektach życia. Metafora „widzenia sercem” pokazuje, jak ważna w relacjach międzyludzkich jest zdolność dostrzegania uczuć i emocji innych.

Cechy, które warto zachować z dzieciństwa, to także szczerość emocjonalna i autentyczność. Dzieci nie boją się pokazywać swoich prawdziwych uczuć i są szczere w swoich intencjach. Ich ciekawość świata i otwartość na nowe doświadczenia to kolejne wartości, które z czasem mogą zanikać u dorosłych. Zdolność do cieszenia się z drobnych rzeczy, każdego dnia na nowo odkrywając świat, jest także czymś, co w dorosłym życiu często zostaje zapomniane.

Podsumowując, zachowanie dziecięcej perspektywy w dorosłym życiu jest niezwykle ważne dla zachowania wewnętrznego spokoju i zdrowia emocjonalnego. „Mały Książę” jest przypomnieniem, że w życiu dorosłych często skupiamy się na niewłaściwych, powierzchownych kwestiach, zapominając o prostocie bycia, która oferuje prawdziwe szczęście i zrozumienie świata. Zachęca do świadomego pielęgnowania wartości dziecięcych w codziennym życiu, co może pomóc w budowaniu głębszych relacji międzyludzkich i lepszego zrozumienia siebie i innych.

Napisz za mnie wypracowanie domowe

Oceny użytkowników i nauczycieli:

Średnia ocena:5 / 5

Ocena: 5

Ocena: 5 Twoje wypracowanie jest bardzo dobrze napisane i przemyślane. Świetnie opisałeś świat przedstawiony w „Małym Księciu” i umiejętnie skonfrontowałeś go z rzeczywistością dorosłego życia. Twoja analiza postaci dorosłych z książki jest trafna i wnikliwa. Bardzo dobrze przedstawiłeś, dlaczego warto zachować pewne cechy dziecięce w dorosłym życiu i jakie są korzyści z tego wynikające. Twoje wnioski są mądre i zgodne z przesłaniem powieści. Świetna praca!

Oceń:

Zaloguj się aby ocenić pracę.

Zaloguj się