E-recepta co to jest? I na czym polega?
ZszywkaPL

ZszywkaPL

Dodane 4.10 o 15:29
Obserwuj
30

E-recepta co to jest? I na czym polega?

Chociaż e-recepty weszły do powszechnego użytku w styczniu 2020r., wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Zgłaszasz się do mnie z nimi, obaj do przychodni, pytasz w internecie. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie niektórych kwestii związanych z e-receptami.


Jakie są zalety e-recepty?


Elektroniczne przepisywanie leków jest coraz chętniej i powszechnie stosowane przez Polaków. W czasie pandemii łatwo było dostrzec ich potencjał i nadal są doceniane za niezwykłą wygodę i łatwość użytkowania. E-recepty są przeznaczone nie tylko dla pacjentów, ale także dla personelu medycznego. Po pierwsze, są bardzo przejrzyste i łatwe do odczytania, więc nie dostaniesz niewłaściwego leku. Dodatkowo nigdy nie zgubisz recepty – jest ona zapisana na koncie online pacjenta, do którego masz dostęp w dowolnym momencie. Receptę elektroniczną możesz zrealizować w dowolnej wybranej aptece w Polsce, wystarczy numer PESEL i specjalny kod. Kolejną zaletą e-recept, która okazała się bardzo cenna podczas pandemii, jest to, że nie musisz wychodzić z domu, aby osobiście spotkać się z lekarzem w jego gabinecie. Obecnie recepty można wystawiać online, dzięki czemu lekarze i pacjenci mogą zaoszczędzić czas. Mając wszystkie swoje recepty w jednym miejscu, na swoim internetowym profilu konta pacjenta, możesz przeglądać leki na receptę, nie tylko najnowsze, ale całą historię recept elektronicznych.


Telekonsultacje i jej zalety


Co takiego dają nam telekonsultacje?

  • bezpieczeństwo - nie musimy czekać w przychodni, gdzie przebywają też osoby chore,
  • dostępność - możemy skonsultować się ze specjalistą z dowolnego miejsca Polski,
  • oszczędność czasu - e-receptę, zwolnienie lekarskie czy poradę medyczną otrzymamy bez wychodzenia z domu,
  • szybka diagnoza - w wielu przypadkach z lekarzem skontaktujemy się w ciągu 24 godzin. Dzięki czemu w razie pogorszenia się stanu naszego zdrowia, możemy szybko zareagować.Jakie są wady elektronicznej recepty?


E-recepty to przemyślany system, którego wprowadzenie jest niezależne od istotnych kwestii technicznych. Jednak czasami technika może zawieść - co jest w zasadzie jedyną wadą programu. Jeśli z jakiegoś powodu technicznego nie można odczytać kodu z wydruku informacyjnego lub smartfona apteki – prawdopodobnie będziesz musiał udać się w inne miejsce, aby kupić lek. Z drugiej strony wydruki informacji mogą być niekompletne, a niektóre informacje mogą być niewidoczne (z powodu problemów z drukowaniem, atramentu w drukarce itp.). Może również powodować pewne trudności przy próbie zakupu leków. Dlatego warto skorzystać z internetowego konta pacjenta, gdzie nie musimy martwić się o wydruk, a jedynie wyświetlić elektroniczną receptę na naszym smartfonie. Powyższy przykład pokazuje, że nie sama e-recepta może być problematyczna, a jedynie wydruk. Z tego powodu zalety zdecydowanie przeważają. 


Realizacja e-recepty


Recepty elektroniczne można realizować w każdej aptece w Polsce. Aby farmaceuta miał dostęp do naszych recept elektronicznych w systemie informatycznym apteki, dostęp musi zostać autoryzowany poprzez podanie farmaceucie numeru PESEL i numeru PIN do konkretnej recepty elektronicznej. Niektóre systemy recept elektronicznych mogą wymieniać każdy lek na osobnej recepcie elektronicznej, co wymaga innego kodu PIN dla każdej pozycji leku. Nie ma potrzeby wypełniania całej recepty elektronicznej w jednej aptece. Jeśli się spieszymy, a apteka nie ma dostępnych leków, część recepty możemy zrealizować w jednej aptece, a resztę zrealizować w innej.


Recepta zbiorcza


Jeśli otrzymasz od swojego lekarza receptę grupową z wieloma przedmiotami, możesz kupić leki na receptę indywidualną w różnych aptekach. W każdym wpisujesz ten sam 4-cyfrowy kod dostępu przypisany do konkretnej recepty grupowej. Na przykład otrzymujesz receptę kombinowaną, która zawiera dwa przedmioty. Pierwsza pozycja to 4 opakowania leków na migrenę, a druga to 3 opakowania leków na nadciśnienie. Obecnie w aptekach nie ma leków, które lekarze przepisują na nadciśnienie. W takim przypadku możesz kupić lek na migrenę i udać się do innej apteki, aby odzyskać zgubiony przedmiot. Jeśli z jakiegoś powodu chcesz kupić tylko 1 opakowanie na migrenę lub apteka nie posiada aktualnie wymaganej ilości leków, musisz zwrócić się do tej samej apteki, aby zakupić pozostałe opakowania przed upływem terminu ważności recepty.


Ile ważna jest elektroniczna recepta?


Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 7 września 2019 r., dotychczasowe e-recepty będą ważne przez 365 dni od daty wystawienia (lub od „daty wykonania”). Termin ten dotyczy wystawiania recept elektronicznych na maksymalny czas trwania leczenia (tj. 360 dni) (do 180 dni, jeśli receptę wystawia położna lub pielęgniarka). Należy jednak pamiętać, że po 30 dniach od daty wystawienia lub „daty rozpoczęcia” na recepcie, recepta liczy się od daty wystawienia, z wyjątkiem dni użytkowania, które minęły. Data realizacji recepty lub recepty „od tego dnia”.


Dodatkowe benefity


Istnieją dodatkowe zasiłki na leki, na przykład dla dobrowolnych dawców krwi lub osób o specjalnych prawach. Dla tych pacjentów leki są dostarczane bezpłatnie lub po niższych kosztach. Mogą pojawiać się również na receptach. Pragnę zaznaczyć, że często to nie lekarz przepisujący lek decyduje o tym, czy wprowadzić dodatkowe uprawnienia. W większości przypadków to sam system elektroniczny informuje nas, że pacjent ma ponad 75 lat i może otrzymać lek ze zniżką za staż pracy w przychodni. Może też pokazać lekarzowi inne prawa, np. komuś, kto jest godny oddania krwi. W powyższych przypadkach taką informację należy zgłosić podczas rejestracji na wizytę. Dodatkowo https://e-recepta.net/ oferuje możliwość wydania elektronicznej recepty często nawet w ciągu godziny.


Profil zaufany, a e-recepta


Przedmiotem e-recept są również profile zaufane i konta pacjentów. Oba narzędzia są wynikiem cyfrowego procesu, który przez lata świadczył usługi administracyjne obywatelom Polski. Profil zaufany to tylko zestaw danych niezbędnych do przetwarzania wielu oficjalnych firm. Istnieje kilka opcji tworzenia zaufanych profili. Najwygodniejszą opcją jest skorzystanie z internetowego konta bankowego do weryfikacji. Niestety nie wszystkie banki współpracują obecnie z administracją publiczną w tym obszarze. Profil zaufany zdecydowanie oszczędza dużo czasu i zmniejsza ryzyko pominięcia ważnych dat. Nawet późno w nocy lub w środku nocy możesz wykonywać pracę w zaciszu własnego domu. Internetowe konto pacjenta umożliwia m.in. dostęp do wspomnianych już recept elektronicznych. Dzięki temu nie musisz się martwić, jeśli podczas wizyty nie pamiętasz dawki leków na receptę. Możesz również znaleźć skierowania, np. do szpitala, domu opieki lub poradni specjalistycznej. IKP umożliwia również wybór lub zmianę placówek, z których chcesz korzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.FUNKCJONALNOŚĆ ORAZ ZASTOSOWANIE E-RECEPTY W DZISIEJSZYCH CZASACH

Artykuł sponsorowany

Zgłoś naruszenie

, aby dodać komentarz.

Przypięte na:

Zdrowie

Dlaczego w codziennej diecie nie może zabraknąć węglowodanów? Jak spakować torbę do szpitala przed porodem? E-recepta co to jest? I na czym polega? Soczewki jednodniowe czy miesięczne? zdrowy sen Zdrowy sen, kto śpi 7-8 godzin?? Joga jest sposobem na życie... To niesamowite, że tradycja licząca ponad 5000 lat stała się powszechnym sposobem na życie.Siła jogi polega na jej prostocie, elastyczności i różnorodności.Joga nie jest religią,ale można ją praktykować w zgodzie z którąkolwiek z nich.Każdy może stosować się do filozofii jogi i jej różnych technik.Ta szeroka gama jogi związana jest z wieloma rodzajami ludzi styl życia jogi może być dostosowywany i łączony z każdym innym stylem życia.Typowy entuzjasta jogi wykonuje postawy, ćwiczy oddech, ma własną matę do jogi i akcesoria,nosi koszulkę do jogi,a nawet może przejść na dietę wegetariańską.Ale musisz pamiętać,że joga nie ogranicza się do tych punktów.Joga jest starożytną nauką, która harmonizuje ciało, umysł i ducha.Jogin jest tym,który może wykonywać codzienne czynności z wydajnością i świadomością,bez podstawowego przywiązania, które mogłoby przynieść ból.Wykonanie każdego działania ze świadomością,bez reagowania na sytuacje,wprowadza harmonię w naszym życiu.Może sprawić, że będziesz lepszym ojcem,lepszym szefem, lepszym uczniem lub lepszym sportowcem.Nie ma znaczenia,jaki jest twój styl życia.Joga przynosi wartość na wszystkich poziomach i poprawia jakość życia.Powiedziawszy to wszystko,joga nie powinna być postrzegana jako panaceum na wszystkie problemy,ale może zapobiec wielu z nich lub rozwiązać je, jeśli będzie praktykowana pod okiem eksperta.Aby doświadczyć prawdziwych zalet jogi,musisz ćwiczyć lo ją w ramach codziennej aktywności.Praktyka trwająca od 15 do 30 minut każdego dnia może pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom wynikającym z Twojego stylu życia lub opóźnić niektóre z nich,a także może pomóc w łagodzeniu niektórych przewlekłych chorób przez nie spowodowanych.Czy odważysz się włączyć to do codziennego życia? Proponuje następującą procedurę,śmiało! Zdrowe odżywianie Jak zbudowany jest materac sprężynowy? Dla kogo będzie odpowiednim wyborem?