Więcej zszywek z tablicy

Nowinki dietetyczne

Tak jak wspomniałam w poprz...

Więcej zszywek ze źródła

dietetykadlalaika.blog.pl

Zaczynamy wyjaśniając pojęc... Tak jak wspomniałam w poprz... Mleko krowie budzi z pewnoś... Za parę dni będzie już osta... Od dłuższego czasu przygoto... Przepyszny deser dla wielbi... Zapraszam do odwiedzenia mo...

Tak jak wspomniałam w poprzednim wpisie, miałam okazję

ostatnio uczestniczyć w konferencji Trends in Dietetics w Łodzi. Postaram się Wam przybliżyć tematy poruszane na konferencji, które szczególnie mnie zainteresowały i wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczestników.

Już pierwszy wykład prowadzony przez dr hab. n. o zdr. Dorotę Szostak Węgierek, przykuł moją uwagę z powodu spornego tematu jakim ostatnio niewątpliwie jest stosowanie diety paleo, jako optymalnego modelu żywienia. Dieta paleo pojawia się ostatnio często na szkoleniach dietetyków, bądź konferencjach dietetycznych, wielu dietetyków jest również jej zwolennikami. Bardzo często spotykam się również z opiniami specjalistów, którzy twierdzą, że jest to jedyny słuszny i racjonalny sposób odżywiania.

W kilku słowach o diecie paleo…

To dieta, której celem jest naśladowanie sposobu żywienia naszych przodków ( myśliwych oraz zbieraczy) w okresie paleolitu. Charakteryzował się on przede wszystkim brakiem mleka i jego przetworów, produktów zbożowych, skrobiowych warzyw, nasion roślin strączkowych czy soli. Główny udział w diecie stanowiło mięso i podroby. Zwolennicy diety paleo, twierdzą że jest ona zgodna z dziedzictwem genetycznym człowieka determinującym jego metabolizm i korzystnie wpływa na zdrowie. Natomiast fakty są takie, że jest to dieta niedoborowa pod względem zawartości wapnia, oraz ma mocno kwasotwórcze działanie, co w połączeniu może skutkować zwiększeniem ryzyka osteoporozy. Ponadto dieta ta dostarcza dużej ilości białka, co sprzyja niewydolności nerek i nadciśnieniu tętniczemu.Podsumowując wykład, paleo dieta wydaję się być obiecującym modelem żywienia w profilaktyce i leczeniu otyłości i cukrzycy typu 2. Jednak pani doktor jasno podkreśla, że w dotychczas przeprowadzonych badaniach stosowanie diety paleo było krótkotrwałe i objęło małe grupy uczestników. Nie dają, więc one podstaw do zalecania pacjentom tego modelu żywienia. Ponadto paleo dieta wiąże się z potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia, ponieważ nieznane są odległe skutki tej diety.Osobiście nie jestem zwolenniczką diety paleo z wielu przyczyn m.in. :

- nie jesteśmy w stanie stwierdzić co dokładnie i w jakich ilościach jedli nasi przodkowie, ponieważ rośliny jak i zwierzęta mocno zmieniały się w procesie ewolucji. Niewątpliwie również spożycie poszczególnych produktów, różniło się znacząco na poszczególnych kontynentach. Mięso (najczęściej z supermarketu), które spożywamy w ogromnych ilościach w dzisiejsz...

Zgłoś naruszenie

ilonabezogona

Co sądzisz o diecie dr Ewy Dąbrowskiej, poście Daniela?

 |  30.08 o 11:02  

hakiel

Czytałem o tej diecie. Nie wiem jak ma się to do redukcji tkanki tłuszczowej. Ja dietę mam ułożoną tyowo do mojego organizmu, ćwiczenia również. Stosuję także suplementacje therm line man, bo mam słabość do słodyczy a ten suplement dzięki Gymnema sylvestre hamuje łaknienie. Dieta musi być również zróżnicowana co w przypadku diety paleo jest niemożliwe.

 |  5.01 o 16:48  

, aby dodać komentarz.

Użytkownicy także przypinają: